REKLAMA

Kiedy kandydat może zrezygnować ze startu w wyborach?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 10 października 2015 13:30
Kiedy kandydat może zrezygnować ze startu w wyborach? Co się dzieje, gdy kandydat do Sejmu czy Senatu rozmyśli się? Fot gminabelchatow.pl

Nawet w dniu wyborów kandydaci mogą poinformować o rezygnacji z ubiegania się o mandat poselski lub senatorski. Nie muszą podawać powodów rezygnacji. Wystarczy złożone w okręgowej komisji wyborczej oświadczenie. Procedury postępowania wyjaśnia Maria Zięba, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Po zarejestrowaniu list, partie nie mają możliwości ingerować w ich kształt. Nie mogą ani skreślić, ani dopisać kandydata. Czy od tej zasady jest jakiś wyjątek?

Komitety wyborcze nie mogą dokonywać żadnych zmian na zgłoszonych i zarejestrowanych listach kandydatów na posłów. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest przypadek śmierci zarejestrowanego kandydata na posła czy senatora. Art.222 § 2 oraz art.265a Kodeksu wyborczego stanowią, że jeżeli skreślenie nazwiska kandydata nastąpiło w związku z jego śmiercią, a na liście pozostaje mniejszą liczba kandydatów niż liczba wybieranych posłów w danym okręgu, to pełnomocnik wyborczy może dokonać uzupełnienia listy kandydatów na posłów lub zgłosić nowego senatora lecz nie później niż w 15 dniu przed dniem wyborów.

Zrezygnować w dowolnym momencie, nawet w dniu wyborów, mogą natomiast sami kandydaci. Jak mogą to zrobić i do kiedy mają czas na przekazanie informacji o rezygnacji?

Kandydaci swoją zgodę na kandydowanie mogą wycofać w każdej chwili, nawet w dniu wyborów. Kandydat, który rezygnuje ze startowania w wyborach nie musi podawać organowi wyborczemu swoich powodów rezygnacji. Wystarczy, że oświadczy, iż wycofuje swoją kandydaturę na posła czy senatora.

Jakie są procedury w przypadku rezygnacji kandydata?

W takiej sytuacji Okręgowa Komisja Wyborcza niezwłocznie podejmuje uchwałę o skreśleniu z listy kandydatów na posłów lub senatora. Następnie wydaje swoje obwieszczenie, informując wyborców, że dany kandydat zrezygnował. Obwieszczenie to gminy umieszczają na tablicach ogłoszeń obok wcześniej wydanego już obwieszczenia Okręgowej Komisji wyborczej zawierającego dane o nr list, nazwach komitetów wyborczych oraz danych zarejestrowanych kandydatów na listach.

Ponadto Okręgowa Komisja Wyborcza wydaje obwieszczenie, które jest umieszczane w siedzibach lokali obwodowych komisji wyborczych, w którym informuję wyborców o ważności głosu i sposobie głosowania w przypadku skreślenia kandydata z danej listy. Obwieszczenie - nade wszystko to ostatnie - jest bardzo ważne i istotne w procesie wyborczym tzn. w obliczaniu wyników głosowania.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
KBW

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA