REKLAMA

Kiszczak ponosi odpowiedzialność? "Trudno go ocenić"

  • Autor: GP
  • 05 listopada 2015 16:44
Kiszczak ponosi odpowiedzialność? "Trudno go ocenić" Generał Kiszczak jest jednym z architektów stanu wojennego. fot. K.Bożanowski, flickr.com Licencja: Attribution 2.0 Generic

W rozmowie z Polskim Radiem prof. Jerzy Eisler, historyk oceniał rolę zmarłego gen. Kiszczaka.

Trudna jest jednoznaczna ocena działań generała Kiszczaka, o którego śmierci poinformowała jego żona. Profesor zwracał uwagę, że momentem przełomowym życia Czesława Kiszczaka była jego nominacja na szefa MSW PRL-u w 1981 r. Osoba z typowo wojskowym zapleczem i doświadczeniem została namaszczona na stanowisko w służbach cywilnych.

"Do niebieskich przyszedł zielony"

- Był długoletnim oficerem wywiadu. Mówiono, że do niebieskich przyszedł zielony - tłumaczył Eisler, nawiązując do kolorów mundurów służb komunistycznej Polski.

"Trudno ocenić"

W ocenie historyka, Kiszczaka trudno ocenić, bo ponosi odpowiedzialność zarówno za dobre, jak i złe strony decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

- Jednak ostatecznie myślał o sobie. Zarówno wtedy, w latach 80., jak i później, gdy w czasie przemian ustrojowych miał zostać premierem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA