REKLAMA

Koalicja CDU/CSU i SPD traci poparcie wśród Niemców

  • Autor: PAP/PSZ
  • 06 lutego 2018 09:46
Koalicja CDU/CSU i SPD traci poparcie wśród Niemców Rozmowy koalicyjne w Niemczech trwają już od kilku miesięcy. (fot. Fotolia)

Choć rozmowy o "wielkiej koalicji" chadeków z CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD dobiegają końca, to poparcie w Niemczech dla takiego układu spadło do 47,5 proc., co oznacza utratę większości - wynika z sondażu opublikowanego przez gazetę "Bild".

Koalicja CDU/CSU i SPD nie ma poparcia większości wyborców po raz pierwszy w historii badania przeprowadzanego przez instytut INSA-Meinungstrends. Suma poparcia dla pozostałych partii wynosi 48,5 procent.

Na unię CDU/CSU gotowych jest oddać głos 30,5 proc. Niemców, czyli o trzy punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. Poparcie dla SPD spadło o pół punktu do rekordowo niskiego poziomu 17 proc.

Jednocześnie poparcie dla prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzrosło o punkt do 15 proc. Zieloni zdobyli 1,5 punktu i mogą liczyć na 12,5 proc. głosów, a poparcie dla Lewicy utrzymuje się na poziomie 11 proc. Liberalna FDP wzrosła o punkt do 10 proc.

Tzw. koalicja jamajska złożona z CDU/CSU, FDP i Zielonych mogłaby liczyć na poparcie 53 proc. wyborców.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 lutego na próbie 2034 osób.

Czytaj także: Stopa bezrobocia w Niemczech jest najniższa w historii

Jeszcze dwa dni temu ankieta instytutu Emnid dla niedzielnego wydania "Bilda" wykazała poparcie dla "wielkiej koalicji" na poziomie 53 proc. (33 proc. dla CDU/CSU i 20 proc. dla SPD).

Rozmowy o ponownej "wielkiej koalicji" między CDU/CSU i SPD wchodzą 6 lutego w ostatnią, decydującą rundę. Próbę ponownego zbudowania koalicji między partiami podjęto po upadku rozmów koalicyjnych między CDU/CSU a FDP i Zielonymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA