REKLAMA

Koalicja WRD: Apel do prezydenta o zawetowanie prawa o zgromadzeniach

  • Autor: PAP/JS
  • 06 grudnia 2016 15:13
Koalicja WRD: Apel do prezydenta o zawetowanie prawa o zgromadzeniach O zawetowanie zmian w Prawie o zgromadzeniach zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy członkowie koalicji "Wolność równość demokracja". (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• O zawetowanie zmian w Prawie o zgromadzeniach zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy członkowie koalicji "Wolność równość demokracja".
• W ich ocenie nowelizacja jest niekonstytucyjna i "kończy w Polsce etap obowiązywania prawa do zgromadzeń, jako swobody obywatelskiej".

Nowelizację ustawy Prawo o zgromadzeniach Sejm przyjął w piątek; teraz zajmie się nią Senat.

"To jest zmiana podobna do ustawodawstwa stanu wyjątkowego. Tylko stan wyjątkowy, bądź wojenny może usprawiedliwiać zawieszenie, bądź ograniczenie prawa do zgromadzeń publicznych. Jeżeli tego rodzaju zmiany zostaną przegłosowane przez Senat i podpisane przez prezydenta, spotka się to z ostrą reakcja opinii międzynarodowej" - powiedział podczas konferencji w Sejmie wiceszef komitetu koordynacyjnego koalicji WRD Andrzej Potocki.

"Postanowiliśmy zwrócić się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał, w razie uchwalenia, tej ustawy. To Andrzej Duda w poprzedniej kadencji parlamentu, jako poseł, mówił o tym, że prawo do zgromadzeń jest niezbywalnym prawem obywatelskim, które nie może podlegać żadnym ograniczeniom i restrykcjom" - podkreślił.

WRD zwróciła się też do Senatu o zmiany w ustawie. Według Potockiego, nowelizacja w obecnym kształcie "kończy w Polsce etap obowiązywania prawa do zgromadzeń jako swobody obywatelskiej, oddając rządowi pełne prawo, kto może organizować zgromadzenia i manifestacje".

Koalicja "Wolność, Równość, Demokracja" została zainicjowana przez Komitet Obrony Demokracji. Dotychczas do koalicji WRD przystąpiły m.in. Nowoczesna, PSL, SLD, Partia Zieloni i lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa Polska. W manifeście koalicji podkreślono, że jej członków łączy poszanowanie dla porządku konstytucyjnego, niezgoda na niszczenie państwa, centralizację oraz podporządkowanie wszystkich organów i instytucji woli politycznej partii rządzącej, przywiązanie do wartości europejskich, w tym do otwartości, szacunku dla każdego człowieka, szacunku dla prawa, budowania siły na różnorodności i równość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2016-12-07 09:50:11
    Ale naiwni. Wiadomo że człowiek który nie jest z Łomny podpisze nawet kota, jeżeli prezes mu go podsunie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA