REKLAMA

Kodeks karny: Kary za dyskryminację ze względu na tożsamość płciową, niepełnosprawność lub orientację seksualną?

  • Autor: PAP/AT
  • 21 października 2016 12:54
Kodeks karny: Kary za dyskryminację ze względu na tożsamość płciową, niepełnosprawność lub orientację seksualną? Obecnie Kodeks karny przewiduje kary m.in. za stosowanie przemocy lub groźbę bezprawną, a także za publiczne znieważenie grupy osób lub konkretnej osoby z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości. (fot.fotolia)

• Nowoczesna przedstawiła projekt nowelizacji Kodeksu karnego.
• Zakłada on rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o przesłanki: płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.
• Posłowie w uzasadnieniu swojej propozycji zwrócili uwagę, że "na niedostateczną ochronę prawno-karną ofiar dyskryminacji zwróciły uwagę Polsce międzynarodowe organy ochrony praw człowieka".

Politycy Nowoczesnej o szczegółach swojej inicjatywy mają poinformować na konferencji prasowej.

Obecnie Kodeks karny przewiduje kary m.in. za stosowanie przemocy lub groźbę bezprawną, a także za publiczne znieważenie grupy osób lub konkretnej osoby z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości.

Karane jest także m.in. nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym etnicznym, rasowym, wyznaniowym, bezwyznaniowości, płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności lub orientacji seksualnej.

Zgodnie z projektem Nowoczesne do tego katalogu przesłanek dodane mają być: płeć, tożsamość płciowa, wiek, niepełnosprawność lub orientacja seksualna.

Czytaj też: Polacy kochają wolność słowa i brak poprawności politycznej: Ten ranking nie zostawia złudzeń

"Zasadniczym celem proponowanej nowelizacji jest zapewnienie skutecznej ochrony prawno-karnej przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami z uwagi na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Dodano, że przestępstwa motywowane uprzedzeniami to "najjaskrawsze przejawy dyskryminacji, tj. kwalifikowanej postaci nierównego traktowania ze względu na jakąś cechę osobistą". "Rolą państwa jest przy tym nie tylko zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji poprzez podnoszenie świadomości społecznej i edukację antydyskryminacyjną, ale także ochrona ofiar przestępstw poprzez stworzenie skutecznego systemu sankcji karnych" - podkreślili autorzy projektu.

Posłowie Nowoczesnej w uzasadnieniu swojej propozycji zwrócili uwagę, że "na niedostateczną ochronę prawno-karną ofiar dyskryminacji zwróciły uwagę Polsce międzynarodowe organy ochrony praw człowieka".

"Wprowadzenie do Kodeksu karnego odpowiednich zmian w celu karania przestępstw z nienawiści jako aktów dyskryminacji i przemocy ze względu na orientację seksualną, niepełnosprawność i wiek, zalecił Polsce Komitet Przeciwko Torturom (…)" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Komitet Praw Człowieka zarekomendował z kolei znowelizowanie Kodeksu karnego poprzez wprowadzenie do niego definicji mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową oraz poprzez uznanie tych czynów za przestępstwa" - napisano.

Dodano, że nowelizacja Kodeksu karnego "w celu uwzględnienia specyfiki mowy nienawiści i przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i homofobią, to jedno z ostatnich zaleceń Komitetu Praw Dziecka", z października 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA