REKLAMA

Kodeks wyborczy: Głosowanie korespondencyjne zostanie przywrócone?

  • Autor: PAP/AT
  • 19 grudnia 2017 13:22
Kodeks wyborczy: Głosowanie korespondencyjne zostanie przywrócone? Senatorowie negatywnie zaopiniowali poprawki PO m.in. o przywróceniu głosowania korespondencyjnego (fot.shutterstock)

Sprawa głosowania korespondencyjnego to dziś temat najbardziej wzbudzający niezadowolenie. Być może ta kwestia będzie poruszona na spotkaniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Mazurek była pytana na briefingu prasowym w Sejmie, jak ostatecznie zostanie rozwiązana w nowelizacji ordynacji wyborczej kwestia głosowania korespondencyjnego. Uchwalone przez Sejm w ubiegły czwartek (14 grudnia) zmiany w Kodeksie wyborczym znoszą możliwość głosowania korespondencyjnego.

Mazurek przyznała, że spraw głosowania korespondencyjnego to kwestia, która jest dziś tematem "najbardziej nośnym, wzbudzającym niezadowolenie". "Nie wiem, jakie będzie rozstrzygnięcie tak do końca. Czy to zostanie utrzymane, czy zostaną wprowadzone inne zmiany. Za wcześnie by o tym mówić" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Nie wykluczyła, że ta sprawa może być jednym z tematów spotkania kierownictwa PiS we wtorek o godz. 18 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj też: Karczewski: Jestem za powrotem do głosowania korespondencyjnego

"Dzisiaj o niczym nie przesądzamy, ani że utrzymamy to tak, jak jest ani, że to zmienimy. Takiej decyzji nie ma. Mówię to w kontekście informacji medialnych, które się pojawiają, że chcemy zlikwidować tę naszą dzisiejszą propozycję. Takiej decyzji, żebyśmy przywrócili możliwość głosowania korespondencyjnego, jeszcze nie ma" - powiedziała Mazurek.

Nie wiem, jakie będzie rozstrzygnięcie tak do końca - powiedziała rzeczniczka pytana jak ostatecznie zostanie rozwiązana w nowelizacji ordynacji wyborczej kwestia głosowania korespondencyjnego (Beata Mazurek, fot.beatamazurek.pl)

W poniedziałek (18 grudnia) wieczorem trzy senackie komisje zarekomendowały przyjęcie z poprawkami zmian w Kodeksie wyborczym. Poparte przez komisje poprawki PiS mają charakter doprecyzowujący. Senatorowie negatywnie zaopiniowali poprawki PO m.in. o przywróceniu głosowania korespondencyjnego.

Czytaj też: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA