REKLAMA

Kogo Kukiz'15 wprowadzi do IPN? Wojciech Muszyński ma opinię rasisty i narodowca

  • Autor: GP
  • 23 czerwca 2016 11:53
Kogo Kukiz'15 wprowadzi do IPN? Wojciech Muszyński ma opinię rasisty i narodowca Wojciech Muszyński w czasie konferencji naukowej IPN, "Warszawa niepokonana (1980–1989). Antysystemowe formy oporu w stolicy." (fot.:ipn.gov.pl)

• Kukiz'15 zaproponował do nowego składu Kolegium IPN Wojciecha Muszyńskiego.
• Kandydatura budzi kontrowersje, bo naukowiec jest kontrowersyjną postacią, naukowo zajmuje się obozem narodowym.

Wraz z nowelizacją przepisów regulujących działanie IPN, zmieni się skład ciał decyzyjnych w Instytucie. Część osób oddelegowanych do tego historycznego ciała zgłosi opozycja parlamentarna. Z doniesień prasowych kandydatem Kukiz'15 ma być Wojciech Muszyński. Historyk jest znany z przekonań narodowych i kilku skandali internetowych.

W listopadzie 2015 roku, gdy promował jedną ze swoich książek, zamieścił w internecie grafikę pokazującą prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamę powieszonego na drzewie.

Materiał prasowy ilustrujący kandydaturę Muszyńskiego do kolegium IPN, źródło: twitter.com/michalszczerba

 

Do kolegium IPN trafią najprawdopodobniej też Sławomir Cenckiewicz i Ludwik Dorn.

Według nowych przepisów, Kolegium IPN będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona. Kolegium będzie wyłaniać kandydata w konkursie. Prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN.

Historyk jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią I połowy XX wieku. Wśród publikacji jego autorstwa są: "Żeby Polska była polska. Antologia publicystyki konspiracyjnej podziemia narodowego 1939-1950 " i "Duch młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934-1944."

Historyk jest związany z warszawskim oddziałem IPN oraz był konsultantem kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Opiniował nadawanie orderów. To samo zadanie powierzył mu prezydent Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA