REKLAMA

Kolejne wybory już z innymi kartami do głosowania?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 18 października 2016 11:40
Kolejne wybory już z innymi kartami do głosowania? W 2014 r. w wyborach do sejmików województw oddano ok. 2,5 mln głosów nieważnych (fot. mswia.gov.pl)

• Państwowa Komisja Wyborcza organizuje konsultacje społeczne na temat wyglądu karty do głosowania oraz języka informacji dla wyborców.
• To reakcja na rekomendacje zawarte w raporcie Fundacji Batorego z badania kart wyborczych z wyborów samorządowych 2014.

W stanowisku Państwowej Komisji Wyborczej można przeczytać, że w związku z sugestiami zawartymi w raporcie Fundacji im. Stefana Batorego „zostały podjęte działania mające na celu przeprowadzenie wielopłaszczyznowych konsultacji społecznych, dotyczących zarówno fizycznej formy karty do głosowania jak i językowego kształtu informacji dla wyborcy”.

- W konsultacjach uczestniczyć będą przedstawiciele reprezentatywnych grup wyborców, przede wszystkim osoby z różnego typu niepełnosprawnościami, specjaliści - praktycy zajmujący się tworzeniem dostosowań i usprawnień dla osób z niepełnosprawnością, profesjonaliści w zakresie edytorstwa oraz eksperci w dziedzinie komunikacji i pragmatyki językowej – zapowiada PKW.

- Ta decyzja daje nadzieję, że w kolejnych wyborach głosy kilkuset tysięcy wyborców nie zostaną zmarnowane, tak jak miało to miejsce w roku 2014. Rzadko zdarza się, że rekomendacje ekspertów są tak szybko podejmowane przez instytucje, tym większe słowa uznania dla PKW. Czekamy teraz na szczegółowe informacje o harmonogramie i sposobie przeprowadzenia konsultacji. Jesteśmy gotowi do współpracy – mówi prof. Mikołaj Cześnik z zarządu Fundacji Batorego.

Więcej czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
PKW

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA