REKLAMA

Kolejne zażalenie na decyzję o ekshumacji

  • Autor: PAP/JS
  • 10 listopada 2016 15:05
Kolejne zażalenie na decyzję o ekshumacji Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, złożył zażalenie na postanowienie Prokuratury Krajowej o ekshumacji ciała żony.
• Z informacji wynika, że zażalenia dotąd złożyło w sumie siedem rodzin, bliskich ofiar katastrofy.

"Dzisiaj złożyłem zażalenie do Prokuratora Generalnego na Prokuratora Krajowego ws. postanowienia o ekshumacji żony. Mam nadzieję, że zostanie ono szybko rozpatrzone i uniknę tego" - podkreślił.

Jak powiedział, w liczącym ok. 15 stron zażaleniu stara się podważyć decyzję prokuratury, powołując się na kilkadziesiąt paragrafów. "Jeśli decyzja prokuratury będzie negatywna, zaskarżę ją do sądu" - zapowiedział.

Czytaj: Część rodzin smoleńskich przesłała do prezydenta list z apelem ws. ekshumacji

Przyznał, że w części zażalenia powołuje się na argumenty wskazywane Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar już wcześniej podkreślał, że Kpk przewiduje zażalenie m.in. na "inne czynności" prokuratury, a w tym pojęciu można pomieścić również ekshumację. Wskazał przy tym art. 236 par. 1 Kpk, który mówi, że na postanowienie dot. przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone. Według RPO zażalenie na postanowienie wydane lub czynność dokonaną w postępowaniu przygotowawczym rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie.

Deresz powiedział, że "mimo zapewnień nikt z zespołu prokuratorskiego badającego katastrofę smoleńską się z nim nie kontaktował".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA