REKLAMA

Komentarz po miesięcznicy smoleńskiej. Dla PO Polska Kaczyńskiego to kraj poza UE

 • Autor: GP
 • 11 września 2017 08:40
Komentarz po miesięcznicy smoleńskiej. Dla PO Polska Kaczyńskiego to kraj poza UE Tomasz Siemoniak (cytowany poniżej) z liderem PO, Grzegorzem Schetyną. Politycy w 2015 roku, po wyborach walczyli o kierowanie partią. Siemoniak wycofał się z rywalizacji przed konwencją wyborczą PO. (fot.:Tomasz Siemoniak/facebook.com)

Tomasz Siemoniak (PO) ocenił wystąpienie lidera PiS z 10 września jako nieodpowiedzialne i pokazujące prawdziwe spojrzenie Kaczyńskiego na pozycję Polski w Europie.

• Lider PiS Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę o możliwym osamotnieniu Polski w UE. Był przekonany i przekonywał o słuszności polskiego stanowiska wobec innych stolic kontynentu.

• Takie słowa Tomasz Siemoniak (PO) uważa za skrajną nieodpowiedzialność, której nie pokazał żaden z liderów Polski od odzyskania niepodległości.

• Komentarze do słów lidera PiS są różne, można wśród nich znaleźć także takie, które są podobne do ocen opozycji.

 

Jarosław Kaczyński (PiS) 10 września mówił pod Pałacem Prezydenckim w kolejne spotkanie w miesięcznicę smoleńską. W tym miesiącu spotkaniu na Krakowskim Przedmieściu towarzyszyła znacznie mniej gorąca atmosfera niż w sierpniu i lipcu. Przypomnijmy, że w letnich miesiącach, 10 lipca i 10 sierpnia, w Warszawie gromadzili się oponenci spotkań PiS.

Lider PiS mówił w niedzielę o sprawach zagranicznych. Zaznaczał, że mimo postępującej konfrontacji z instytucjami europejskimi, on i jego formacja będą obstawać przy obranej linii polityki międzynarodowej.

- Zwycięstwo jest blisko, tylko musimy dalej, cierpliwie, z pełną determinacją iść do przodu- podkreślił Kaczyński wieczorem w Warszawie.

Więcej o wypowiedzi lidera PiS przeczytasz tutaj.

Polska Kaczyńskiego to Polska w samotności?

Do słów lidera formacji rządzącej odnosili się politycy następnego dnia. Tomasz Siemoniak (PO) w TVN oceniał, że jeśli chce się zrozumieć realną politykę lidera PiS, to właśnie w miesięcznice należy go słuchać. W rozmowie w TVN 24 polityk mówił.

- Czytam (słowa Kaczyńskiego) w taki sposób: Kaczyński myśli o Polsce bez Unii Europejskiej. Europa bez Polski to Polska nie w Europie - kontynuował były minister obrony narodowej. PO nadaje taką narrację i ocenę polityki PiS od miesięcy. - Obawiam się, że nie trzeba wielkiej analizy, żeby to z tych słów odczytać.

Dla polityka PO linia obrana przez PiS jest "bardzo groźna".

- Głównym problemem Jarosława Kaczyńskiego jest to, że 80 proc. Polaków popiera członkostwo Polski w UE i (on) chce to zmienić.

Dla opozycji takiemu celowi mają służyć obecne w społeczno-politycznym życiu Polski akcenty antyeuropejskie, antyniemieckie i ostra retoryka wymierzona w Brukselę.

Polityk obrazował to "na gorąco" w wieczór 10 września także w sieci. Na Twitterze Tomasza Siemoniaka pojawił się wpis, który obrazował polityk PO #tagiem - "#SamiwEuropie".

Kaczyński nie pozwoli sobie na ustępstwa

O tym, że słowa lidera PiS z 10 września sugerują twardy kierunek przekonywał też analityk, Marcin Makowski. W krótkiej analizie opublikowanej już po wystąpieniu przez Wirtualną Polskę (WP) można było przeczytać:

- Z pełną mocą wróciła idea IV Rzeczpospolitej. Jeśli z czegoś będzie można 89. miesięcznicę zapamiętać, to właśnie z lakonicznego choć dosadnego przypomnienia podwalin, które prezes Prawa i Sprawiedliwości chciałby podłożyć pod państwem, w którym zakończy się prowadzona przez jego formację rewolucja polityczna i ideowa. Kolejny raz bowiem Kaczyński zaakcentował, że pomimo wygranych wyborów, ostateczny cel to cały czas pieśń przyszłości. 

Idea IV RP to hasło wyborcze PiS sprzed ponad dekady, kiedy formacja idąc w wyborach 2005 roku akcentowała słabości III RP, jako kraju-spadkobiercy PRL. W latach 2005 do 2007 hasło pojawiało się w wystąpieniach Jarosława Kaczyńskiego często. W komunikacji formacji zaniknęło po przegranej w 2007 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Kim Dzong Duck 2017-09-11 12:08:39
  Kaczyński bardziej pasuje do Białorusi, Rosji czy innego Uzbekistanu. Jeszcze nie do Korei Północnej ale zmierza w dobrym kierunku.
 • :-) 2017-09-11 11:30:01
  Do żenada do kwadratu: Imię pasuje do ciebie jak ulał. Co niby takie PIS zrobił dla kraju a nie dla siebie? 500+ to kupowanie głosów na kredyt i za drewno z rezeratów.
 • żenada do kwadratu 2017-09-11 11:14:47
  Drugi rok użalania się nad własną przegraną. weźcie się Platformo Oszustów w garść i zaproponujcie coś dla zwykłych ludzi to może ktoś na was odda swój głos w 2029. Nawet jeszcze nie przeprosiliście Polaków za 86 afer za rządów PO i dalej nie rozumiecie dlaczego Pis bije bije was we wszystkich statystykach...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA