REKLAMA

Komisarz Phil Hogan: Kwota na hektar dla polskiego rolnictwa wyższa niż w wielu krajach UE

  • Autor: PAP/JS
  • 15 marca 2016 09:03
Komisarz Phil Hogan: Kwota na hektar dla polskiego rolnictwa wyższa niż w wielu krajach UE UE przyznała 32 mld euro polskiemu rolnictwu (fot.: Claus Rebler/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków UE - powiedział PAP komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.
• Spodziewa się on, że polski rząd będzie negocjował wyrównanie dopłat bezpośrednich.
• UE przyznała 32 mld euro polskiemu rolnictwu.

Podjęcie sprawy wyrównywania dopłat dla rolników PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, a potwierdziła premier Beata Szydło w expose. Jak mówiła, nie może być tak, że polscy rolnicy mają gorsze warunki funkcjonowania niż rolnicy w innych krajach unijnych. W grudniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił, że najważniejszą sprawą, stojącą przed nowym rządem w zakresie rolnictwa jest właśnie przegląd unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

"W 2013 roku Wspólna Polityka Rolna (na lata 2014-2020) została zreformowana i kryteria konwergencji (dopłat rolnych) zostały wówczas uzgodnione. Jestem pewien, że polski rząd znów podniesie tę kwestię w kontekście jakiegokolwiek połówkowego przeglądu albo następnej reformy WPR i ma do tego prawo. Ale dodałbym, że kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków w UE-15" - powiedział PAP komisarz Hogan.

Dodał, że chociaż wie, iż polski rząd ma w rozmowach z KE swoją pozycję negocjacyjną, "ze względu na zobowiązania poczynione podczas wyborów", to "wszyscy muszą zrozumieć, że kwota na hektar jest znacząco większa niż w przypadku wielu +starych+ krajów Unii Europejskiej, UE-15".

Poza dopłatami bezpośrednimi, polskie rolnictwo jest wspierane także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zobacz też: Minister Jurgiel w Brukseli. UE rozmawiała o problemach rolnictwa

"Poczekajmy więc, jakie będą propozycje w kontekście połówkowego przeglądu, ale oczywiście sądzę, że Komisja Europejska dokonała znaczącego postępu we wdrażaniu polityki pod względem wyrównywania między wschodem i zachodem w ostatniej reformie i spodziewam się, że te konkretne kwestie będą nadal debatowane" - zaznaczył Hogan.

Pytany, czy przegląd połówkowy WPR będzie miał miejsce w przyszłym roku, odparł, że nie ma jeszcze wniosków w tej sprawie; z pewnością będzie musiał się odbyć przegląd wieloletniego budżetu Unii.

Przebywając w Warszawie, Hogan podkreślał, że w obecnej perspektywie finansowej UE przyznała 32 mld euro polskiemu rolnictwu. "Te 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim" - mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA