REKLAMA

Komisja Amber Gold czeka na dokumenty. Przesłucha Tuska, Seremeta, Gowina

  • Autor: GP
  • 14 września 2016 10:01
Komisja Amber Gold czeka na dokumenty. Przesłucha Tuska, Seremeta, Gowina Małgorzata Wassermann jest szefem komisji ds. Amber Gold z nominacji Jarosława Kaczyńskiego. (fot.:facebook.com/malgorzata.wassermann)

• Do środy (14 września) komisja ds. zbadania afery Amber Gold nie otrzymała wszystkich dokumentów.
• Przy ogromie materiału dowodowego nie jest to zaskoczeniem.
• Małgorzata Wassermann (PiS) referowała, do jakich instytucji wystosowano prośbę o akta. Między innymi są to prokuratura, NBP, KPRM, Ministerstwa Gospodarki, Finansów i inne.
• Komisja chce zbadać działania małżeństwa P., jak i przesłuchać kluczowe postaci życia publicznego: Donalda Tuska, Andrzeja Seremeta, Jarosława Gowina.

W środę (14 września) Małgorzata Wassermann relacjonowała przygotowywane prace merytoryczne komisji, której przewodzi. Pierwsze ciało śledcze w VIII kadencji Sejmu bada zawiłości piramidy finansowej, którą była spółka Amber Gold.

- Na godzinę 11.00 w środę (14 września) jest zaplanowane techniczne posiedzenie komisji - mówiła poseł PiS w Polskim Radio. Nie była w stanie powiedzieć kiedy zaczną się merytoryczne prace posłów-śledczych. Przypomniała, że nadal nie spłynęły materiały, o które do tej pory posłowie prosili część instytucji państwowych.

Zaznaczyć trzeba, że dokumenty, które będzie badać komisja śledcza to bardzo duży zestaw akt. Część z tego materiału wymaga też sprawdzenia posłów. - ABW ma 6 miesięcy na weryfikację posłów (wchodzących w skład komisji - red.) - relacjonowała ten szczegół Wassermann.

Czytaj: Poseł PO nazwał wezwanie Tuska na przesłuchanie "obsesją"

- Procent niejawnych materiałów jest niewielki - dodawała. - Większość akt, o które prosiliśmy jest jawna i będziemy na nich pracować. Dopiero potem będziemy wzywać świadków.

Wedle relacji szefowej komisji ds. Amber Gold, gdy posłowie zapoznają się z większością materiału, zaczną się przesłuchania, które będą się toczyły w trybie ciągłym.

Dokumenty z całej Polski

- Prokuratura prowadzi postępowania w całej Polsce w tej sprawie - mówiła dalej poseł. - Najwięcej w Gdańsku, ale są też śledztwa np. we Wrocławiu.

Wymieniła też imponującą ilość podmiotów do których wystąpiła komisja o dokumenty. Są to Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Transportu (to w związku z liniami lotniczymi, w jakie kapitał włożył P.), służby specjalne, MSWiA, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Musimy sprawdzić choćby notatkę o Amber Gold, która znalazła się w KPRM - przypominała jeden z głośniejszych elementów sprawy Amber Gold.

Posłowie czekają też na dokumenty z prokuratury w Warszawie, tutaj interesują ich zapisy z afery taśmowej, na których mogą być informacje o Amber Gold. Wassermann chce też pytać Państwową Komisję Wyborczą, na wypadek gdyby P. wpłacał jakieś fundusze na podmioty polityczne (partie lub komitety wyborcze).

Kolejne dokumenty do dyspozycji posłów ma dostarczyć Ministerstwo Finansów. - To trzy lata akt - referowała szefowa sejmowych śledczych.

Były premier przed komisją śledczą

Ponieważ P. miał być znany w środowisku gdańskim te relacje interesują bardzo poseł Wassermann, zwłaszcza pod kątem politycznym.

- Wszyscy wiemy, kto ciągnął samolot na lotnisku - mówiła Wassermann o ważnym polityku PO na pomorzu, prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. Wizerunek samorządowca został użyty w kampanii marketingowej linii lotniczych powiązanych z Amber Gold.

To jeden z tropów, którymi sprawa Amber Gold wiąże się z osobą Donalda Tuska. Przebywający w Polsce przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że komisja ma intencje polityczne.

- Naszą intencją jest wyjaśnienie rzeczy, która dzisiaj wydaje się nie do uwierzenia - odpowiadała w eterze Polskiego Radia Tuskowi. - To nie mogło się wydarzyć.

Czytaj: Zapowiadają się bardzo długie prace komisji śledczej ds. Amber Gold

- Polacy rozliczają się rocznie, miesięcznie z urzędami skarbowymi. Składamy PiT. Jak to się stało, że skarbówka nie zapytała P. o jego zeznania podatkowe? - pyta posłanka.

Wassermann precyzowała, że gdy dojdzie do zeznań świadków, będą przesłuchiwani najpierw funkcjonariusze niższego szczebla, a potem osoby wyżej w administracji. Przewiduje więc, że będą pytani o Amber Gold: Jarosław Gowin (minister sprawiedliwości w rządach Tuska), Andrzej Seremet (Prokurator Generalny w czasach wybuchu afery) i w końcu Donald Tusk. Przed komisją ma też stanąć syn byłego premiera, który miał szukać zatrudnienia w podmiotach powiązanych z Amber Gold.

Wielka afera

Amber Gold to firma, która powstała w 2009 roku. Była dobrze rozpropagowaną marketingowo marką, która miała inwestować powierzone jej pieniądze w złoto i inne surowce szlachetne. Jej prezesem w kluczowym momencie jej bankructwa był Marcin P.

13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła upadłość. Jej sprawą zainteresowały się organa ścigania. Osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie aresztowano, a śledztwo wykazało, że Amber Gold to była typowa piramida finansowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA