REKLAMA

Komisja ds. służb specjalnych o obniżeniu emerytur pozytywnie, ale z uwagami

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2016 17:49
Komisja ds. służb specjalnych o obniżeniu emerytur pozytywnie, ale z uwagami Jeśli zakończą prace, Sejm jeszcze podczas tego posiedzenia może zająć się drugim czytaniem projektu (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie, ale z uwagami oceniła projekt ustawy zmniejszającej emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

W opinii przygotowanej podczas wtorkowego posiedzenia komisji, posłowie ocenili, że - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2010 r. - mimo znaczącego upływu czasu od przemian ustrojowych ustawodawca ma prawo wprowadzania regulacji obniżających świadczenia emerytalne za okres służby w organach bezpieczeństwa PRL.

Komisja przypomniała, że zgodnie z tamtym wyrokiem na emeryturę funkcjonariuszy składają się dwie części - za pracę w III RP i wypracowana w PRL. Część wypracowana w III RP uwzględnia podstawę świadczenia i dodatki przy rocznym wskaźniku podstawy 2,6 proc. Jedynie druga część - zgodnie z tamtym wyrokiem TK - ulega stosownemu ustawowemu obniżeniu - zaznaczyli posłowie.

Posłowie obawiają się, że w obecnym kształcie projektowanej ustawy jej zapisy mogłyby narazić się na zarzut niekonstytucyjności, jeśli nie zostanie uwzględniony ten podział przy obniżaniu świadczeń.

Opinia komisji ds. służb specjalnych została przekazana komisjom administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny. Te dwie komisje we wtorek po południu rozpoczęły prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Jeśli zakończą prace, Sejm jeszcze podczas tego posiedzenia może zająć się drugim czytaniem projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Żołnierz RP 2016-12-13 18:58:22
    Służyłem 2 lata w WSW a po 1990 r 26 lat w armii III RP. Walczyłem 2 razy w Iraku, 3 razy w Afganistanie, Mam medale od Kaczyńskiego i innych w tym Krzyże Zasługi. Nigdy nie byłem w żadnej z partii, A teraz Rząd robi się ze mnie ubeka, opluwa i chce okraść z emerytury. Czy to normalne ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA