REKLAMA

Komisja Europejska zajmie się sprawą Polski. Janusz Lewandowski: To dramat naszego kraju

 • Autor: GP
 • 22 lutego 2017 10:25
Komisja Europejska zajmie się sprawą Polski. Janusz Lewandowski: To dramat naszego kraju Europoseł Janusz Lewandowski (PO) pracował w Komisji Europejskiej jako komisarz ds. budżetu, stąd zna specyfikę pracy tego gremium. (fot. Connect Euranet/flickr.com)

• Dla Europosła Janusza Lewandowskiego (PO) Komisja Europejska stoi przed trudnym wyzwaniem. Musi zdecydować, czy dalej walczyć o sankcje wobec Polski w ramach procedury ochrony praworządności.
• Komisarze zajmą się tym tematem w środę (22 lutego).
• - To dramat współczesnej Polski - mówił pytany w środę były komisarz. - Polska była kotwicą Europy, a teraz stała się widzimisię człowieka, wokół którego widzę już kult jednostki - to o Jarosławie Kaczyńskim.

W środę (22 lutego) Komisja Europejska (KE) ma zapowiedziane posiedzenie. W ramach tego spotkania ma zostać poruszona przyszłość procedury ochrony praworządności, którą wszczęto wobec Warszawy w 2016 roku, i która nadal jest procedowana.

O godzinie 9. komisarze zaczną swoją pracę i w ramach planu spotkania przewidziano wystąpienie wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który pilotuje postępowanie wobec Polski. Komisarze już raz odkładali decyzje o tym, co dalej zrobić w temacie. Mogą skierować sprawę na posiedzenie Rady Europejskiej z sugestią wprowadzenia wobec Polski sankcji, mogą też zakończyć procedurę. Ten drugi scenariusz niespecjalnie przypadł do gustu europosłowi PO, byłemu komisarzowi ds. budżetu Januszowi Lewandowskiemu.

Okiem europosła PO

- (Komisarze) stoją przed pytaniem: Czy iść dalej z procedurą, która musi trafić na forum prezydentów i premierów, czy też nie robić nic? - mówił Lewandowski w środę (22 lutego) w radiu "TOK FM". Zaznaczyć należy, że ewentualne sankcje muszą zapaść jednogłośnie, a Victor Orban (premier Węgier) zapowiedział jasno, że takiego kroku w Radzie Europejskiej nie poprze.

- Jesteśmy zakładnikami sytuacji -  kontynuował europoseł. - Zakładnikami Jarosława Kaczyńskiego, który znacjonalizował swoje obsesje. Te obsesje są prywatne, a ich straty będą narodowe - zaakcentował polityk.

Drugi scenariusz, gdy KE wycofa się z procedury ochrony praworządności i nie skieruje jej do Rady Europejskiej też Lewandowskiego nie cieszy. -  Jeśli KE odpuści, to będzie bardzo źle, bo wszyscy wiedzą jak w Polsce jest - relacjonował sytuację w Brukseli polityk.

Dramat kraju

- To dramat współczesnej Polski - mówił pytany w środę były komisarz. - Polska była kotwicą Europy, a teraz stała się widzimisię człowieka, wokół którego widzę już kult jednostki. On musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie będą konsekwencje - zaznaczył.

- Teraz w Europie zadają sobie pytanie: czy Polska nie stała się krajem ze wschodu - dopowiadał Lewandowski po wyliczeniu. - Takim lokatorem UE, ale i zarazem kłopotliwym sąsiadem, który zaprzeczył stereotypom, zbudował się jako partner i mógł mieć wszelkie korzyści, a potem sam się wyeliminował.

Spór Waszczykowski - Timmermans

Ostatnim spięciem na linii Bruksela, Komisja Europejska - Warszawa była wymiana zdań miedzy szefem MSZ RP Witoldem Waszczykowskim i wspomnianym Fransem Timmermansem.

Politycy byli gośćmi monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, na której brali udział w panelu o UE. W czasie trwania tego spotkania przeszli na temat sytuacji prawa w Polsce, które w ocenie opozycji i Timmermansa jest bardzo zagrożone. Oskarżył on Warszawę o łamanie zasady praworządności - tj. nadrzędności prawa, na co Waszczykowski się zirytował. Wymiana zdań zakończyła się dość nieprzyjemnie, gdyż panowie po prostu przestali się do siebie odzywać, a panel ruszył dalej z głównym tematem.

Dwa słowa o tym zajściu Waszczykowski poruszył w następnych dniach już w polskich mediach.

- (Timmermans) zilustrował moją tezę (wyłożoną w stanowisku dla KE - przyp. red.). W panelu rozmawialiśmy o reformach UE, mówiłem o redefiniowaniu KE, a tymczasem komisarze wykraczają poza swoje uprawnienia i wychodzą poza Traktatowe prerogatywy. On to zilustrował swoimi słowami - podsumował wystąpienie i wymianę zdań w Monachium Waszczykowski.

Minister powiedział wręcz, że Timmermans stał się "celebrytą", a nie urzędnikiem na jakiego go wybrano. Według polskiego rządu Timmermans nie po raz pierwszy próbował piętnować Polskę.

- Nie ma milczenia z godnością - kontynuował polski polityk we wtorek (21 lutego) na antenie Polskiego Radia. - Bronię kraju, gdy narusza się jego interesy.

Waszczykowski oczekuje, że sprawa badania praworządności w Polsce zostanie zamknięta. Zwłaszcza wobec tego, że temat nikogo już nie interesuje, jak argumentuje polski minister. - Podróżuje po Europie - mówił jeszcze Waszczykowski. - Odwiedzam stolice, konsultuje sprawy europejskie i od dawna nikt mnie nie pyta o sprawy polskie - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA