REKLAMA

Komisja: Nastolatki powinni móc obserwować pracę sądów administracyjnych

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 18:57
Komisja: Nastolatki powinni móc obserwować pracę sądów administracyjnych (fot. Sejm/twitter)

• Osoby, które skończą 13 lat powinny móc uczestniczyć w postępowaniu przed sądami administracyjnymi - uznała sejmowa komisja ds. petycji.
• Petycję w tej sprawie, złożoną przez nastolatka, poparł Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas posiedzenia członkowie komisji ocenili, że osoby małoletnie, które ukończyły 13. rok życia, powinny mieć możliwość uczestniczenia, za zgodą sądu, w posiedzeniu jawnym. Posłowie przyjęli rekomendację o podjęciu inicjatywy legislacyjnej - nowelizacji w tym zakresie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Celem złożonej w kwietniu petycji jest umożliwienie małoletnim udziału w charakterze publiczności na posiedzeniach jawnych w sądach administracyjnych. Obecnie nie mogą oni obserwować przebiegu posiedzenia, o ile nie są stroną lub nie zostaną wezwani przez sąd.

- Wiele spraw ważnych dla społeczności rozstrzyga się w sądach administracyjnych, które kształtują sytuację prawną w postępowaniach dot. działania administracji publicznej. Jest prawem człowieka, czyli też osoby małoletniej, wiedzieć jak działa władza i uzyskiwać własne poglądy na wszelkie tematy. Jest to część prawa do posiadania opinii - przekonywał autor petycji nastoletni Tymon Radzik.

Wskazał także, że udział w posiedzeniu jawnym ma walory edukacyjne i przystosowuje młodych ludzi do czynnego udziału w życiu publicznym. - Nie ma innego miejsca, gdzie można bliżej spotkać i zobaczyć sprawiedliwość, niż sąd - zaznaczył.

Czytaj też: Politycy podzieleni w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Postulat zgłoszony w petycji poparła posłanka Magdalena Kochan (PO). Powołując się na opinię Biura Analiz Sejmowych, zwróciła uwagę, że zarówno kodeks postępowania cywilnego, jak i kodeks karny dopuszczają możliwość udziału osób powyżej 13. roku życia w rozprawach, a sądy administracyjne - nawet za zgodą sędziego - nie mogą dopuścić do obserwowania przebiegu procesu przez osoby niepełnoletnie.

Dyrektor Bartosz Sowier z biura Rzecznika Praw Dziecka zwrócił uwagę, że zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, państwa powinny zapewnić dzieciom prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów i do wypowiadania się w każdym postępowaniu sądowym lub administracyjnym, które ich dotyczy. Ponadto prawo do swobodnej wypowiedzi zawiera swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji.

- Pozbawienie osoby małoletniej możliwości uczestniczenia w jawnym posiedzeniu sądu nie znajduje uzasadnienia i stanowić może naruszenie norm prawnych wyrażonych w Konwencji o prawach dziecka oraz norm konstytucyjnych - ocenia rzecznik.

Po podjęciu decyzji przez komisję, Kochan poinformowała posłów, że petycja w tej sprawie została zgłoszona także do komisji senackiej. Zadecydowano więc, że przed przystąpieniem do prac sekretariat komisji sejmowej sprawdzi, czy Senat nie rozpoczął już prac nad taką inicjatywą

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA