REKLAMA

Komisja Petycji chce, by nie trzeba było zwracać niewielkich znalezionych kwot

  • Autor: PAP/JS
  • 17 maja 2018 23:20
Komisja Petycji chce, by nie trzeba było zwracać niewielkich znalezionych kwot W ocenie posłów skutki społeczne i prawne projektowanej noweli "są bardzo ważne". (fot. pixabay.com)

Komisja Petycji proponuje zniesienie obowiązku zwracania staroście znalezionych pieniędzy, jeśli ich wartość nie przekroczy 50 zł, a nie zna się właściciela ani nie jest się w stanie go ustalić. Posłowie wnieśli do parlamentu projekt noweli ustawy o rzeczach znalezionych.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, jest on reakcją na petycję skierowaną do parlamentu.

Zaproponowana zmiana przepisów zakłada, że obowiązek niezwłocznego oddania staroście znalezionych pieniędzy, gdy znalazca nie zna właściciela ani nie jest w stanie go ustalić, będzie dotyczył tylko kwot przekraczających 50 zł. W przypadku walut obcych - równowartości tej kwoty przeliczonej po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na dzień znalezienia pieniędzy.

Autorzy noweli wskazują, że zwrócenie staroście znalezionych pieniędzy często może być dla znalazcy "kłopotliwe, nadmiernie uciążliwe oraz wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów (np. dojazd do siedziby starosty, poświęcony czas)".

Według ustawy o rzeczach znalezionych (art.5 ust.3) osoba, która znajdzie nawet bardzo niewielką sumę i nie zna jej właściciela ani nie jest w stanie go ustalić, jest zobowiązana niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście. "Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnego wyjątku - a więc norma prawna nakłada taki obowiązek nawet na znalazcę monety jednogroszowej" - wskazano w uzasadnieniu.

W ocenie posłów skutki społeczne i prawne projektowanej noweli "są bardzo ważne". "Wyeliminowany zostanie przepis sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, nakładający na uczciwego znalazcę bardzo uciążliwy obowiązek, w przypadku niewielkich kwot w żaden sposób nieuzasadniony interesem społecznym" - podkreślono.

Ze względu na bardzo niewielkie kwoty, których dotyczy projektowana ustawa, może ona mieć jedynie śladowy wpływ na budżety bardzo znikomej liczby gospodarstw domowych.

Projekt noweli nie ma jeszcze numeru druku, został przez marszałka Sejmu skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych, aby przede wszystkim ocenić zgodność z prawem Unii Europejskiej i formalne elementy uzasadnienia.

Projekty ustaw, co do których są wątpliwości, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem UE, lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej, marszałek Sejmu może skierować do Komisji Ustawodawczej w celu wyrażenia opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
NBP
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA