REKLAMA

Komisja śledcza ds. VAT. Kogo oddeleguje Platforma Obywatelska?

  • Autor: GP
  • 10 maja 2018 09:10
Komisja śledcza ds. VAT. Kogo oddeleguje Platforma Obywatelska? Politycy PO w czasie obrad gabinetu cieni, grupy nieformalnej opozycyjnej formacji, która recenzuje działania administracji rządowej. (fot. twitter.com/Platforma_org)

Platforma Obywatelska nie bagatelizuje pomysłu PiS powołania komisji śledczej ds. VAT. Politycy PO jednak jeszcze nie zdecydowali, kto z ich ramienia może w takim zespole pracować.

Wiceprzewodniczący PO, były minister obrony Tomasz Siemoniak w czwartek (10 maja) odnosił się do projektu nowej, specjalnej komisji w Sejmie. Mowa o komisji śledczej do spraw zbadania wyłudzeń podatku VAT. Doprowadziły one do zauważalnego spadku przychodów do budżetu państwa przed kilku laty.

Politycy PiS forsują pomysł i liczą, że niebawem Sejm powoła stosowną komisję. Typuje się, że przewodzić jej będzie Marcin Horała (PiS), polityk i działacz formacji rządzącej z Pomorza.

Platforma Obywatelska, jako największy klub opozycyjny, może do takiej komisji skierować posła.

- Nie ma decyzji, kto z Platformy będzie brał udział w pracach komisji ds. wyłudzeń VAT - powiedział Siemoniak w audycji "Sygnały Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia. - Jeśli PiS chce to niech ta komisja powstaje, ale będzie jak z komisją ds. Amber Gold  - kontynuował. W jego ocenie, jedyna pracująca komisja śledcza w trwającej kadencji Sejmu pokazuje polityczny charakter takich działań Prawa i Sprawiedliwości w parlamencie.

Sprawa komisji ds. VAT pojawiła się już w 2017 r. kiedy zaczęto mówić o pierwszych efektach uszczelniania systemu poboru podatku. Rok 2016 i 2017 odznaczyły się zauważalnymi wzrostami w ściągalności opłaty od towarów i usług.

Głośno mówi się też o możliwych świadkach, którzy powinni stawić się przed komisją ds. VAT, gdy ta już powstanie. Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) od miesięcy głosi tezę, że wśród zeznających powinni być Jacek Rostowski i Donald Tusk. Były minister finansów odnosił się do możliwych zeznań w środę (9 maja).

Trwające posiedzenie Sejmu nie ma w porządku obrad powołania komisji śledczej ds. VAT. Taki wniosek też nie wpłynął jeszcze do laski marszałkowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA