REKLAMA

Komisja Wenecka: Opinia na temat Polski będzie liczyła ponad 20 stron

  • Autor: PAP/JS
  • 11 marca 2016 11:49
Komisja Wenecka: Opinia na temat Polski będzie liczyła ponad 20 stron Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio informował, że opinia tego gremium zostanie przyjęta zapewne wczesnym popołudniem (fot. twitter/Marek Kuchciński)

W Wenecji od rana obraduje Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana pod nazwą Komisji Weneckiej. Wyda ona opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio informował, że opinia tego gremium zostanie przyjęta zapewne wczesnym popołudniem.

W przerwie posiedzenia sekretarz Komisji Thomas Markert powiedział dziennikarzom, że opinia zazwyczaj zostaje przyjęta w drodze konsensusu. Wyjaśnił, że do głosowania dochodzi "nadzwyczaj rzadko".

Zapytany, czy do głosowania może dojść w piątek, odparł, że jest to mało prawdopodobne, choć nie można tego wykluczyć.

Wyjaśnił, że zgodnie z zasadami prac KW jej polscy członkowie - Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki - nie uczestniczą w całej procedurze dotyczącej Polski i nie mogą się wypowiadać. Markert podkreślił też, że zazwyczaj ostateczna wersja opinii różni się od jej projektu.

"Generalna linia może nie zmienić się w istotny sposób, ale zwykle wiele szczegółów, język ulega zmianie" - dodał. Opinia na temat Polski będzie liczyła ponad 20 stron - poinformował.

Sekretarz Komisji zauważył również, że nową okolicznością jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji, co również może zostać uwzględnione w ostatecznej opinii. Nie wiadomo natomiast, kiedy opinia zostanie opublikowana. Zgodnie z przyjętymi zasadami powinno to nastąpić wkrótce po przyjęciu ostatecznej wersji dokumentu.

Podczas posiedzenia komisji, złożonej z ekspertów prawa konstytucyjnego, jeden ze sprawozdawców przedstawia projekt opinii na temat ustawy o TK, a potem stanowisko Polski prezentuje przedstawiciel delegacji z Warszawy. Następnie odbywa się otwarta dyskusja, po niej zaś zgłoszony zostaje wniosek o przyjęcie opinii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA