REKLAMA

Komornicy z większymi uprawnieniami

  • Autor: PAP/JS
  • 08 września 2016 11:13
Komornicy z większymi uprawnieniami Zmiana w przepisach umożliwia prowadzenie korespondencji między komornikiem i bankiem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (fot.PTWP)

• Od 8 września komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika dosłownie jednym kliknięciem.
• Właściciel konta nie będzie mógł wyprowadzić z niego pieniędzy.
• Przepisy dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, ale już nie SKOK-ów.

Zmiana w przepisach umożliwia prowadzenie korespondencji między komornikiem i bankiem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. "Blokada środków na rachunku odbywa się niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym" - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Elektroniczne zajęcie nie obejmie jednak Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. "To powoduje, że dłużnicy będący klientami SKOK-ów będą mieli szansę uciec z pieniędzmi przed komornikiem" - zauważa.

Czytaj też: Premier: Powiem Tuskowi, że ładne zdjęcia na szczycie UE nie wystarczą

- Taka była decyzja ustawodawcy - powiedział dziennikowi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. - Trudno wskazać, czym w rzeczywistości się kierował, adresując nowe przepisy do jednych instytucji depozytowych, a do drugich nie - ocenił ze swej strony dr Tomasz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

- U klienta zastanawiającego się nad miejscem, w którym powinien trzymać środki, rodzi się pokusa, by brać też pod uwagę szybkość blokowania danego rachunku - dodał.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że pierwotnie projekt rządowy nie przewidywał wyłączenia SKOK-ów. Zostało ono wprowadzone na etapie prac parlamentarnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA