REKLAMA

Komornik zabierze mniej z emerytury

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 12 października 2016 11:45
Komornik zabierze mniej z emerytury Szacuje się, że obecnie komornicy zajmują nawet 7-8 proc. świadczeń. emerytalnych i rentowych. (fot.fotolia)

• Rząd chce zabezpieczyć emerytów przed działalnością komorników.
• Procedowany projekt ustawy w tej sprawie zakłada ochronę przed zajęciem komorniczym przynajmniej 75 proc. najniższej emerytury.

Szacuje się, że obecnie komornicy zajmują nawet 7-8 proc. świadczeń. emerytalnych i rentowych.

Pomóc emerytom postanowili posłowie PiS, którzy zaproponowali, aby po potrąceniach komorniczych emeryt mógł zachować nie mniej niż minimalną emeryturę. Obecnie to 882,56 zł brutto (od marca 2017 r. - 1 tys. zł brutto). I do tych pieniędzy komornik nie miałby prawa. Dziś wolne od potrąceń jest 50 proc. najniższej emerytury i renty (441 zł brutto).

Projekt ustawy przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie i trafił do komisji sejmowej. Tam wywołał jednak burzę.

Eksperci ostrzegali, że zmiana przepisów może zaszkodzić osobom z najniższą emeryturą. Banki przestaną im bowiem udzielać kredytów. Będą się bały, że mało zamożni emeryci nie będą kredytów spłacać, wiedząc, że komornik nie jest w stanie im nic zrobić.

Te obawy podzielił rząd i zgłosił poprawkę. Zaproponował, aby wolna od potrąceń była nie cała emerytura minimalna, ale 75 proc. jej wartości. Taką propozycję ostatecznie przyjęła komisja sejmowa.

Będą jednak wyjątki. Projekt przewiduje, że w przypadku emerytów spłacających alimenty wolne od egzekucji będzie jedynie 50 proc. najniższej emerytury lub renty.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA