
Beata Szydło, premier Polski uczestniczyła w sobotę (12.08) w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Najważniejsze jest to, by zabezpieczyć wszystkich, którzy potrzebują pomocy, żeby dzieci wróciły bezpiecznie do rodzin, żeby rodzice mogli być spokojni - mówiła. Zapowiedziała wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Zaś bliskim ofiar złożyła kondolencje.
• W wyniku nocnych burz pięć osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych.
• Najbardziej ucierpieli mieszkańcy sześciu województw: m.in. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego.
• Premier rządu zapowiedziała pomoc finansową dla poszkodowanych oraz złożyła kondolencje rodzinom, które straciły bliskich.
W spotkaniu w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wzięli udział między innymi przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska. W czasie spotkania przewidziano połączenie z ministrem Błaszczakiem oraz przedstawicielami władz innych województw, przez które także w nocy z piątku na sobotę przechodziły nawałnice.
"Jesteśmy tu po to, żeby pomóc tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują" - powiedziała otwierając spotkanie premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że po posiedzeniu sztabu spotka się z mediami i poinformuje o "wyciągniętych w trakcie spotkania wniosków i podjętych działaniach".
"Ale dzisiaj na pewno najważniejsze jest to, aby zabezpieczyć wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują, żeby dzieci wróciły bezpiecznie do swoich rodzin, żeby rodzice, którzy mają w tej chwili swoje pociechy w różnych miejscach w Polsce na wypoczynku wakacyjnym mogli być spokojni (...). A więc też apel do wszystkich organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, aby zwracali uwagę na to, w jakich warunkach te dzieci przebywają, jakie warunki pogodowe w najbliższych godzinach będą miały miejsce" - powiedziała też premier.

Szydło zapowiedziała też pomoc finansową dla osób, które zostały poszkodowane podczas nawałnic. - To jest pomoc finansowa dla samorządów – to będziemy realizować po oszacowaniu szkód i zgłoszeniu zapotrzebowania. Wojewodowie i ich służby już pracują – poinformowała Beata Szydło. Jak dodała, minister finansów został przez nią zobowiązany do tego, żeby w miarę spływania zapotrzebowania na środki finansowe pomoc była maksymalnie szybko uruchamiana, tak aby każdy mógł być zabezpieczony.
Przypomnijmy, w nocy z piątku na sobotę nad częścią Polski przeszły gwałtowne nawałnice. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy sześciu województw: m.in. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego.
- Niestety, jest pięć ofiar tej nocnej nawałnicy w województwie pomorskim, w tym dwójka dzieci. To jest oczywiście tragedia. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są ograniczone ze względu na siły natury - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Suszek w woj. pomorskim, gdzie był zorganizowany obóz harcerski - to właśnie tam zginęło dwoje dzieci, a dwadzieścia osób zostało przewiezionych do szpitala. Sytuacja była tam na tyle ciężka, że strażacy szli na pomoc harcerzom pieszo, gdyż niestety drogi były nieprzejezdne ze względu na powalone drzewa, a pogoda uniemożliwiała wykorzystanie śmigłowców.
Błaszczak zwrócił się do wojewodów oraz do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzili kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich. Chodzi właśnie o miejsca, które mają charakter obozów - nie są zorganizowane w budynkach, tylko pod namiotami.
Szef MSWiA podkreślił, że służby są przygotowane do niesienia pomocy. - Dziękuję zarówno funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhom OSP za ofiarność i zaangażowanie podczas akcji ratunkowej prowadzonej w bardzo trudnych warunkach. W działaniach wspierały ich również inne służby np. policjanci - powiedział minister.
Minister zaznaczył, że rozmawiał już z wojewodami na temat usuwania skutków nawałnic. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby wypłacać pomoc finansową dla poszkodowanych osób - zapowiedział szef MSWiA.
Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, poinformował, że tej doby strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z nawałnicami 10 tys. razy. W akcję na terenie całego kraju zaangażowanych było 18 tys. strażaków i 4 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych.


PRZECZYTAJ TAKŻE
- 06:43 Minister uspokaja ws. skutków amerykańskiej ustawy JUST
- 06:39 Mariusz Błaszczak w USA będzie zapraszał większą liczbę żołnierzy do Polski
- ŚR23:06 Karczewski sceptyczny ws. propozycji prezydenta. Andrzej Duda będzie...
- ŚR21:59 Jarosław Gowin: biorę pod uwagę nowelizację ustawy o IPN
- ŚR19:59 Centrum Analiz Strategicznych - nowa struktura do pomocy premierowi
- ŚR19:27 Włodzimierz Czarzasty: za rok SLD będzie w Sejmie
- ŚR17:26 Minister rodziny nie chce dzielić osób niepełnosprawnych
- ŚR16:54 "Jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA"
- ŚR16:27 Mimo różnic, jest płaszczyzna porozumienia ws. pomocy dla Syrii
- ŚR14:44 Czeski premier chce milion euro odszkodowania od słowackiego dziennika
- 1 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 2 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 3 Nadchodzi nowy porządek międzynarodowy. Co ma robić Polska?
- 4 PO szykuje marsz wolność
- 5 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 6 Straż Marszałkowska ograniczyła dostęp do Sejmu
- 7 Lech Kaczyński był zadowolony z decyzji Donalda Tuska ws. lotu do Smoleńska?
- 8 Macierewicz ostro o decyzji prezydenta: To jakieś nieporozumienie
- 9 Rozporządzenie ws. uzależnienia środków UE od praworządności gotowe
- 10 Kongres USA przyjął kontrowersyjną ustawę ws. mienia ofiar Holokaustu. W tle...
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 8 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się w polskich szkołach?
Skomentuj (3 komentarzy)