REKLAMA

Kongres Kobiet do nowej premier: kobiety obywatelami drugiej kategorii

 • Autor: AS/PAP
 • 16 listopada 2015 15:42
Kongres Kobiet do nowej premier: kobiety obywatelami drugiej kategorii Henryka Bochniarz (fot. K. Rainka/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Liderki Kongresu Kobiet wysłały Premier Beacie Szydło list z gratulacjami. Proszą w nim m.in. by rząd dostrzegł problemy kobiet, " które w naszym kraju są ciągle obywatelami drugiej kategorii."

W dniu zaprzysiężenia nowego rządu Kongres Kobiet wystosował list do premier Beaty Szydło z gratulacjami z okazji objęcia "tak ważnego i odpowiedzialnego stanowiska w polskiej polityce" oraz z życzeniami "siły, wytrwałości i sukcesów w realizacji politycznych projektów".

"Zwracamy się jednocześnie z prośbą o dostrzeganie w ich obrębie problemów kobiet, które w naszym kraju są ciągle obywatelami drugiej kategorii. Mają te same prawa, ale nie mają tych samych szans i możliwości" - podkreśliły liderki Kongresu w swoim liście.

Według nich ta nierówność dotyka kobiety zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym oraz publicznym. "Kobiety są częściej niż mężczyźni ofiarami wykluczenia ekonomicznego i społecznego, częściej są ofiarami różnych form przemocy – fizycznej, seksualnej, ekonomicznej" - napisały.

Przypomniały, że kobiety w naszym kraju mniej zarabiają za tę samą pracę, znacznie częściej niż mężczyźni są obarczone samotną i trudną troską o byt dzieci i osób zależnych, nie mają należytej reprezentacji dla swoich problemów w polityce ani należytej reprezentacji swojego punktu widzenia w mediach. "Trzeba to zmienić. Przecież wszyscy chcemy żyć w kraju równych praw i szans, w kraju sprawiedliwym i troszczącym się zarówno o obywateli, jak i obywatelki, a często to są dwie różne troski. Wiemy, że Pani Premier jako kobieta doskonale to rozumie" - zaznaczyły.

Kobiety liczą na wsparcie

Liderki Kongresu podkreśliły, że liczą na wsparcie swoich działań na rzecz urealnienia prawa do równego traktowania, a także, że liczą na spotkanie z nową premier.

"Kongres Kobiet wspiera wszystkie kobiety, jesteśmy z Pani dumne" - napisały. Pod listem podpisały się Henryka Bochniarz, Magdalena Środa oraz Dorota Warakomska.

Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 r. jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety społecznie i politycznie. Obecnie jest społeczną inicjatywą zrzeszającą kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.

W 2010 r. społeczny ruch został sformalizowany i powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet. W marcu 2011 r. powołano Gabinet Cieni złożony z kobiet działających w Kongresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • niepowarzny 2015-11-16 17:02:44
  Ale te baby głupie! Zamiast korzystać z tego, że samce chcą na nie tyrać, by sobie siedziały w ciepełku i na boku bzykać się z innym samcem, to pchają się do roboty. Widać, że pod dachem cosik nie tak.
 • Abgener 2015-11-16 16:54:11
  Jak jako postępowy obywatel RP oczekuje od Kongresu jasnej deklaracji pomocy w integracji przybywających imigrantów. Wiele pań to bogate osoby z bardzo dużym zapleczem firm które mogą wspomóc proces integracji. Pozostawiajmy tej sprawy obok. Panie intelektualistki Środka, Warakomska, Bochniarz, Szczuka, Piatek i inne proszę o wsparcie tej propozycji. Proponuję wspólne warsztaty imgrantów z paniami w celu pogłębienia wiedzy o sobie nawzajem i przedstawienia swojego światopoglądu by znieść uprzedzenia
 • naMISIA 2015-11-16 16:01:58
  dlaczego staruszki decydują o losach innych młodych ludzi ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA