REKLAMA

Koniec NFZ. Będzie Urząd Zdrowia Publicznego

  • Autor: bad/PAP
  • 26 lipca 2016 17:23
Koniec NFZ. Będzie Urząd Zdrowia Publicznego

• Od stycznia 2018 r. NFZ ma zostać zastąpiony systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia.
• Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział też, że od 2018 r. nastąpi wzrost nakładów na ochronę zdrowia.
• Rozwiązania dotyczące. podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017.

Radziwiłł podkreślił, że wszystkie zmiany przygotowywane obecnie przez resort muszą być dobrze skonsultowane więc "terminy jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw mogą się zmienić".

- Ale zamiarem naszym jest to, aby wejście w życie poszczególnych rozwiązań dość dalekie jeszcze, było już dziś zapowiedziane - dodał.

Sprecyzował, że jeśli chodzi o zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia - "do pewnego stopnia państwa w państwie, systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia" nastąpi to od stycznia 2018 r. Dodał, że nowe rozwiązanie oparte będzie o budżetowe finansowania z państwowego funduszu celowego.

Dodał, że także od pierwszego stycznia wprowadzony zostanie Urząd Zdrowia Publicznego".

- Projektujemy również, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, o którym mówiłem rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 r. - powiedział.

Minister poinformował również, że rozwiązania dotyczące. podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017.

- Od 1 lipca 2017 r. mamy nadzieję wprowadzenia nowych zasad kontraktowania; przypominam, że obecne są aneksowane właśnie do połowy przyszłego roku - dodał. 

Minister Radziwiłł zapowiedział także zbudowanie sieci szpitali o różnych poziomach referencyjnych. Szpitale odpowiedniej kategorii będą miały gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń.

- Szpitale zostaną podzielone na kilka kategorii i (...) tym kategoriom będą odpowiadać określone zakresy świadczeń, które zagwarantujemy tym szpitalom w postaci budżetowego powierzenia określonych kwot, które będą oparte na historycznych budżetach z poprzednich lat - powiedział minister.

Wyjaśnił, że szpital odpowiedniej kategorii będzie miał gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń pod warunkiem zapewnienia także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).

Radziwiłł wyjaśnił, że w praktyce z prawie 30 mld zł przeznaczanych obecnie na świadczenia szpitalne i AOS ok. 78 proc. będzie przekazywanych placówkom na zasadzie ryczałtowej, a tylko 22 proc. poprzez konkursy.

- Efektem tego będzie zbudowanie sieci szpitali różnych poziomów referencyjnych: od szpitali pierwszej kategorii zbliżonych do tego, co rozumiemy jako te małe szpitale powiatowe, poprzez szpitale ponadpowiatowe (...), aż po szpitale, które będą działały na poziomie regionalnym, szpitale wojewódzkie, szpitale kliniczne. Niezależnie od tego będziemy budżetować szpitale specjalistyczne w obszarze pediatrii i onkologii, a także działanie instytutów medycznych - powiedział

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA