REKLAMA

Konstanty Radziwiłł: Leczenie stomatologiczne dzieci będzie bardziej opłacalne

  • Autor: PAP/JS
  • 27 stycznia 2017 20:21
Konstanty Radziwiłł: Leczenie stomatologiczne dzieci będzie bardziej opłacalne Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł fot.PTWP

• Leczenie stomatologiczne dzieci będzie dla lekarzy dentystów bardziej opłacalne - zadeklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Podniesiona ma zostać tzw. wycena punktowa świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom, ale też kobietom w ciąży.

"Problem polega na tym, że jest niezwykła powszechność próchnicy wśród dzieci i słaby - dotychczas - dostęp do leczenia stomatologicznego, także dzieci. I to się musi zmienić i to się zmienia" - podkreślił Radziwiłł, który był gościem radia RMF FM.

Dodał, że obserwując "niechęć lekarzy dentystów do leczenia dzieci, bo to się mniej opłacało" wprowadzone zostało "bardzo proste narzędzie". Chodzi o podwyższenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń stomatologicznych, udzielanych dzieciom. Jak wynika z piątkowego komunikatu NFZ wycena miałby być podniesiona na 1,3.

"O tyle podwyższamy opłacalność leczenia dzieci i wydaje się, że to jest jeden z mechanizmów, który powinien bardzo wyraźnie zadziałać" - powiedział Radziwiłł.

"Ważne jest żeby dzieci miały dostęp do stomatologa" - podkreślił.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów na leczenie stomatologiczne został przekazany do zaopiniowania. Proponuje się w nim wyższą wycenę leczenia stomatologicznego nie tylko dzieci, ale też m.in. kobiet w ciąży i połogu. Wyżej wyceniana ma być też profilaktyka stomatologiczna oraz leczenie zębów mlecznych.

"Powyższe działania mają na celu w szczególności działania w kierunku ograniczenia miejscowych i ogólnoustrojowych następstw choroby próchnicowej zębów" - wskazuje NFZ w piątkowym komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA