REKLAMA

Konstanty Radziwiłł ma "pakiet rozwiązań" dla rezydentów

  • Autor: PAP/AT
  • 05 stycznia 2018 13:42
Konstanty Radziwiłł ma "pakiet rozwiązań" dla rezydentów Zaprezentuję również szereg rozwiązań, które będą tworzyć sytuację bardziej przyjazną dla młodych lekarzy - powiedział minister (Konstanty Radziwiłł, fot.premier.gov.pl)

Podczas piątkowego (5 stycznia) spotkania z rezydentami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawi m.in. pakiet rozwiązań dający młodym lekarzom bardziej atrakcyjne warunki pracy oraz perspektywę lepszych zarobków.

  • W piątek minister zdrowia spotka się z rezydentami.
  • Minister zapowiedział, że podczas spotkania przedstawi rezydentom "pakiet rozwiązań dający im bardziej atrakcyjne warunki".
  • Wyjaśnił, że chodzi o "perspektywę lepszych zarobków".

"Z jednej strony chcemy złożyć cały szereg takich deklaracji o tym, jak będziemy naprawiać system służby zdrowia, który - nikt tego nie ukrywa - nie działa dobrze. To są zaniedbania wieloletnie i z całą pewnością z dnia na dzień tego się nie da zmienić" - powiedział Radziwiłł w internetowej telewizji wPolsce.pl

Minister zapowiedział, że podczas spotkania przedstawi rezydentom "pakiet rozwiązań dający im bardziej atrakcyjne warunki". "Zaprezentuję również szereg takich rozwiązań, które będą tworzyć sytuację bardziej przyjazną dla młodego lekarza" - zadeklarował.

Dopytywany o szczegóły Radziwiłł powiedział, że chodzi o "perspektywę lepszych zarobków". "Tutaj mamy propozycje w tym zakresie. Chodzi także o różne przedsięwzięcia organizacyjne, bo system kształcenia, np. specjalizacji, jest bardzo mocno krytykowany przez młodych lekarzy" - powiedział szef MZ.

Dodał, że oczekuje deklaracji przedstawicieli rezydentów o gotowości w ponadnormatywnym czasie pracy, "tak jak zresztą bardzo wielu lekarzy w wielu innych krajach" - mówił.

Minister był także pytany o postulaty polityków opozycji, którzy domagają się jego dymisji. "Nie zamierzam podawać się do dymisji. O tym, czy dalej będę ministrem zdrowia zadecyduje premier" - powiedział Radziwiłł.

Czytaj też: Lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Co z pracą szpitali?

Od października Porozumienie Rezydentów OZZL prowadzi protest polegający na wypowiadaniu tzw. klauzul opt-out - umów, w których lekarz zgadza się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić w szpitalach całodobową opiekę lekarską. Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

Na początku tygodnia MZ podało, że klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 3,5 tys. lekarzy z 88 tys. medyków pracujących w szpitalach. W czwartek wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że liczba wypowiedzeń spadła z dnia na dzień z 3572 do 3422. Porozumienie Rezydentów OZZL szacuje, że takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA