REKLAMA

Konstanty Radziwiłł: Pracownicy służby zdrowia powinni więcej zarabiać

  • Autor: PAP/AT
  • 11 października 2017 12:10
Konstanty Radziwiłł: Pracownicy służby zdrowia powinni więcej zarabiać Wszyscy pracownicy, nie tylko lekarze, powinni zarabiać więcej - powiedział minister (Konstanty Radziwiłł, fot.twitter.com/MinZdrowia)

W tym roku przyjęliśmy ustawę o kroczącym wzroście wynagrodzeń i zapewniam, że podwyżkami obejmiemy również rezydentów - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

• Wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni zarabiać więcej - ocenił Radziwiłł.

• Zaznaczył, że w związku z przyjętą ustawą o kroczącym wzroście wynagrodzeń rezydenci dostaną podwyżki.

• Dodał, że suma wydatków na realizację ustawy to ok. 17 mld zł.

"Wszyscy pracownicy, nie tylko lekarze, powinni zarabiać więcej. I dlatego przyjęliśmy w tym roku ustawę o kroczącym wzroście wynagrodzeń, który od lipca tego roku zaczął działać, kończy się w 2021 roku. Zapewniam, że również rezydentów obejmujemy tymi podwyżkami" - powiedział w wywiadzie dla Onet.pl Radziwiłł. Dodał, że suma wydatków na realizację ustawy to ok. 17 mld zł.

Pytany o to, co lekarze rezydenci usłyszą na spotkaniu z premier Beatą Szydło, które odbędzie się o godz. 13 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", minister zdrowia odpowiedział: "Oferta finansowa na dzisiaj, jeżeli to zsumować, w praktyce dla ponad połowy rezydentów, którzy będą rozpoczynać specjalizacje w tych dniach, to jest ponad 1,2 tys. zł miesięcznie dodatku. (...) W zależności od tego, jaką specjalizację przyjmą, to jest nawet do 5 tys. zł".

Radziwiłł przypomniał, że w budżecie pojawiła się nadwyżka w wysokości 5 mld zł, z czego - jak podkreślił - 3 mld przypadło zdrowiu m.in. na inwestycje, zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali.

"Pieniądze na zdrowie idą przede wszystkim na pacjentów. Nie można ich wydać tak po prostu na podwyżki i nic więcej" - zaznaczył minister.

Ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Po dziewięciu dobach protestu zawiesili go do czasu spotkania z premier Beatą Szydło. Spotkanie z premier ma się odbyć o godz. 13. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA