REKLAMA

Konstanty Radziwiłł: Rezydenci chcą zwiększenia nakładów na zdrowie o astronomiczne kwoty

  • Autor: PAP/AT
  • 05 października 2017 10:10
Konstanty Radziwiłł: Rezydenci chcą zwiększenia nakładów na zdrowie o astronomiczne kwoty Rząd realizuje postulat zwiększenia środków na ochronę zdrowia- powiedział minister (Konstanty Radziwiłł, fot.twitter.com/Radziwill_K)

Postulat zwiększania nakładów na ochronę zdrowia jest słuszny, co więcej rząd go realizuje - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odnosząc się do postulatów strajkujących rezydentów. Zaznaczył jednak, że rezydenci chcą zwiększenia nakładów natychmiast, o astronomiczne kwoty.

• Młodzi lekarze rezydenci czwarty dzień prowadzą protest głodowy, domagając się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia.

• Rząd realizuje postulat o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia - zaznaczył Radziwiłł.

• W tym roku wydatki na ochronę zdrowia prawdopodobnie będą o ponad 8 mld zł większe niż w roku poprzednim, a w 2018 r. będą większe o 5 mld zł niż w 2017 r. - wyjaśnił.

W środę (4 października) wieczorem lekarze rezydenci poinformowali, że nie przerwą prowadzonego od poniedziałku protestu głodowego; środowe spotkanie z ministrem zdrowia zakończyło się bez porozumienia. Obie strony zapewniają, że są gotowe na dalsze rozmowy.

"Kierunkowo postulat zwiększania nakładów na ochronę zdrowia jest słuszny, co więcej - rząd realizuje" - powiedział Radziwiłł w radiowej Jedynce. Zapowiedział, że w tym roku wydatki na ochronę zdrowia prawdopodobnie będą o ponad 8 mld zł większe niż w roku poprzednim, a w 2018 r. będą większe o 5 mld zł niż w 2017 r. "Doskonale zdajemy sobie sprawę, także politycy, także rząd, że więcej pieniędzy potrzeba w służbie zdrowia. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości" - oświadczył minister.

Zaznaczył jednak, że rezydenci chcą zwiększenia nakładów na zdrowie natychmiast, o "astronomiczne kwoty". "Oni mówią, żeby w ciągu trzech lat dojść do 6,8 proc. PKB wydatków publicznych na zdrowie. Tak lekko licząc, to jest ok 45 mld zł w stosunku do tego, co mamy dzisiaj. Pytanie, skąd wziąć te pieniądze" - mówił.

Czytaj też: Lekarze rezydenci: Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło żadnych nowych propozycji

Minister zwrócił uwagę, że kolejnym postulatem lekarzy rezydentów jest zwiększenie wynagrodzeń. "Są przepisy i przygotowane rozwiązania, które w sposób systematyczny do roku 2021 będą zwiększać te nakłady w niektórych przypadkach o ponad 2 tys. zł" - powiedział.

"Chcemy dokonać podwyżki w ciągu 3,5 roku od dzisiaj, która doprowadzi do tego, że oni będą zarabiać od 800 zł do ponad 2 tys. więcej, w zależności od specjalności. W rekordowych sytuacjach o 2,5 tys. więcej" - dodał Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że jest bardzo wielu lekarzy, którzy chcą zdobywać specjalizację, która niekoniecznie jest priorytetem w obecnej sytuacji. "Prawie w ogóle nie ma takich, którzy chcieliby być np. pediatrami, psychiatrami, lekarzami rodzinnymi" - wyliczał. Jak mówił, takich deficytowych specjalizacji jest dziewięć. "Potrzebujmy ich w sposób dramatyczny" - podkreślił minister.

Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższych dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Obecnie głodówkę prowadzi ok. 20-30 lekarzy rezydentów. Kilku protestujących przerwało tę formę protestu ze względu na stan zdrowia, na protest głodowy decydują się jednak kolejni medycy. Minister Radziwiłł zaapelował do protestujących o przerwanie głodówki, podkreślał, że ta forma protestu może być niebezpieczna dla ich zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA