REKLAMA

Kontrowersyjny film „Smoleńsk” w kinach w 2016 roku

  • Autor: PAP/GP
  • 30 grudnia 2015 13:55
Kontrowersyjny film „Smoleńsk” w kinach w 2016 roku Główna bohaterka obrazu Krauzego prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej (fot. A.Markin/wikipedia.org/CC BY-SA 2.0)

Już niedługo na ekrany polskich kin wejdzie obraz fabularny o katastrofie smoleńskiej. Reżyserem filmu jest Antoni Krauze. Premiera planowana jest na marzec 2016 roku. Ze względu na tematykę, produkcji towarzyszą kontrowersje.

Produkcja obrazu zaczęła się w roku 2013. Odpowiedzialnym za nią jest Maciej Pawlicki. Fundusze na film zebrała fundacja „Smoleńsk 2010.” Szacuje się, że realizacja obrazu pochłonęła około 10 milionów złotych. O taką sumę fundacja i producent ubiegali się w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej. PISF odmówił jednak finansowego wsparcia, decyzję podjęto w styczniu 2014 roku.

Obraz jest produkcją wyczekiwaną przez część społeczeństwa. Jednocześnie, jeszcze w trakcie produkcji, był krytykowany. Zwłaszcza za konotacje polityczne i bliskość w czasie faktów, które opisuje.

- Jeśli chodzi o Smoleńsk, to uważam, że artysta nie ma prawa robić o tym filmu – mówił Jerzy Stuhr, członek PISF, dla portalu kresy.pl. - Bo do interpretacji nadają się fakty, które wszyscy uznali za fakty. W przeciwnym razie pozostają wyłącznie dywagacje i zaczyna się propaganda.

Zarys fabuły i obsada

Główna bohaterka obrazu Krauzego to dziennikarka Nina - w tej roli Beata Fido. Prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Dziennikarka przygotowuje dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar, zabiega o ustalenie wszystkich faktów.

W obsadzie, oprócz Fido, są m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra, Andrzej Mastalerz i Aldona Struzik. Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska.

Za zdjęcia odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc. Film zrealizowano na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski. Reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze ma w dorobku m.in. nagradzany film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r.

Filmy dokumentalne

Na bazie ustaleń śledczych i osób badających wydarzenia z kwietnia 2010 roku powstały dwa filmy dokumentalne. W serii poświęconej katastrofom lotniczym, realizowanej pod znakiem National Geographic, zrealizowano dokument „Katastrofa w przestworzach: Śmierć Prezydenta.” Inne ujęcie przedstawiono w „Anatomii upadku,” materiale przygotowanym przez Anitę Gargas – dziennikarki śledczą związaną z „Gazetą Polską.”

Katastrofa Smoleńska

Film fabularny jak i przytoczone dokumenty opisują tragiczne wydarzenia z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Polski rządowy samolot TU-154M rozbił się podczas podejścia do lądowania na smoleńskim, wojskowym lotnisku Siewiernyj tj. Smoleńsk-Północ.

W tragicznym wydarzeniu zginęła cała załoga statku powietrznego oraz pasażerowie, łącznie 96 osób. Wśród nich prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, polscy parlamentarzyści, politycy, wojskowi.

Samolot przewoził pasażerów na rocznicowe obchody związane z mordem dokonanym przez NKWD na polskich oficerach w czasie II Wojny Światowej.

10 kwietnia 2016 roku minie sześć lat tego tragicznego wydarzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA