REKLAMA

Kopacz: PiS wprowadzi całkowity zakaz aborcji i in vitro

 • Autor: PAP
 • 03 października 2015 15:57
Kopacz: PiS wprowadzi całkowity zakaz aborcji i in vitro Należy się spodziewać tego, że ta ustawa, która w takich trudach się rodziła, będzie zakwestionowana, a zakaz aborcji będzie gościł w naszym kraju - mówi premier Ewa Kopacz Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Całkowity zakaz aborcji i procedury in vitro - tego, zdaniem premier Ewy Kopacz, można spodziewać się podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości. "Tak będzie wyglądał świat według PiS" - mówiła w sobotę premier komentując zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o uzgodnieniu płci.

W piątek prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o uzgodnieniu płci. W jego opinii ustawa jest pełna luk i nieścisłości; ponadto dopuszcza zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci.

W sobotę premier Kopacz ma odwiedzić kilka miejscowości w województwie mazowieckim. Przed wyjazdem spotkała się z dziennikarzami i komentując decyzję prezydenta, powiedziała: "Smutno mi z tego powodu. Tak będzie wyglądał świat według PiS-u. Świat w którym nawet ustawy, które powstawały w takim bardzo szerokim konsensusie - mówię o ustawie antyaborcyjnej - będą kwestionowane. (...) Czego się należy spodziewać w związku z tym? Należy się spodziewać tego, że ta ustawa, która w takich trudach się rodziła, będzie zakwestionowana, a zakaz aborcji będzie gościł w naszym kraju" - mówiła premier.

"To znaczy że 14-15-latka, która zostanie zgwałcona, będzie zmuszona do urodzenia dziecka. Dzisiaj ci, którzy nie mogą mieć dzieci korzystają z nieodpłatnej metody in vitro finansowanej przez budżet państwa, kiedy będzie rządził PiS mogą o tym zapomnieć. Ustawa będzie wtedy nowelizowana, będzie zakaz tej metody i na pewno zakaz jej finansowania. Ale też lekarze, którzy będą tej procedury używać, będą pod odpowiednią presją karną, lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu - takie przynajmniej były wypowiedzi polityków PiS-u" - przypomniała premier.

"Dzisiaj ludzie, którzy potrzebują pomocy, ludzie, których tożsamość płciowa jest inna, niż ta zapisana w akcie urodzenia, gdzie w ustawie czytelnie się mówi - to sąd będzie o tym decydował na podstawie dokumentacji medycznej, nie mają szansy do tego sądu pójść" - dodała Kopacz.

W sobotę rano premier spotkała się z właścicielami przedszkola w Nowej Iwicznej, którzy przekonują, że liczne kontrole urzędów - powodowane skargami dwóch osób mieszkających w pobliżu placówki - utrudniają im funkcjonowanie.

Premier oceniła, że spotkanie z właścicielami placówki było "dobre" i "bardzo merytoryczne". "Ani prezydent, ani premier nie będą wpływać na wyroki sądów, ale jedno czego bym chciała to to, aby instytucje państwa funkcjonowały na tyle sprawnie, żeby nie utrudniać (pracy) ludziom, którzy biorą sprawy w swoje ręce, zakładają biznes, służą innym" - mówiła Kopacz i dodała, że należy rozprawić się z problemem "przedłużających się procedur, które trwają w nieskończoność".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • TRAXX E 185-101 2015-10-05 13:53:18
  "To znaczy że 14-15-latka, która zostanie zgwałcona, będzie zmuszona do urodzenia dziecka..." A przepraszam, jak jest w.. Irlandii, w kraju, w którym jest CAŁKOWITY zakaz aborcji? Nota bene, mieliśmy być Irlandią... "Dzisiaj ci, którzy nie mogą mieć dzieci korzystają z nieodpłatnej metody in vitro finansowanej przez budżet państwa..." Czyli finansowanie z naszych podatków... Brawo!!!
 • Wybieramy oczywiście PIS! 2015-10-05 13:43:08
  Uwaga! Kopara, jak zwykle nie ma żadnych argumentów (bo i skąd?), tylko szpadlem wali!!!
 • observator 2015-10-05 10:08:05
  czyżby Kopacz stała się rzecznikiem prasowym PIS? Niech w końcu poinformuje jaki sama ma program!
 • pp 2015-10-05 08:24:49
  Pani Kopacz wie wszystko! ciekawe tylko s z jakiego źródła ma informacje??? Lepiej niech opowie o art 70 tzw .ustawy refundacyjnej, która zabrania wprost stosowania najnowszych leków (dotyczy to przede wszystkim chorób nowotworowych).
 • Durkalec Grazyna 2015-10-04 14:50:40
  Pani Kopacz wprowadzila zakaz leczenia chorych dzieci ktore jeszcze zyja.
 • Kasia Słonimska 2015-10-03 23:55:32
  I słusznie ! Tak powinno być ! Popieram PiS !
 • Zunrin 2015-10-03 17:30:10
  @Hejtstop Ciekawe czy przyjmą mi zgłoszenie wypowiedzi pani premier?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA