REKLAMA

Kopacz wylicza: oto sukcesy mojego rządu

  • Autor: PAP
  • 30 września 2015 12:19
Kopacz wylicza: oto sukcesy mojego rządu Dzięki rządowemu programowi in vitro w Polsce urodziło się już ponad 3 tys. dzieci – powiedziała premier. Fot. facebook.com

Zdrowie Polaków to jedna z najważniejszych rzeczy dla rządzących - mówiła, podsumowując rok pracy rządu, premier Ewa Kopacz. Wśród sukcesów w zakresie ochrony zdrowia wymieniła m.in. ustawę o in vitro i wprowadzenie pakietów kolejkowych i onkologicznych.

Zdrowie Polaków to zawsze jedna z najważniejszych rzeczy, którą muszą zajmować się rządzący. W tej dziedzinie państwo ma zobowiązania wobec obywateli i są to zobowiązania dotykające najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Wierzę w aktywną rolę państwa w dziedzinie ochrony zdrowia - powiedziała.

Zdrowie Polaków

Zastrzegła równocześnie, że "mechanizmów wolnorynkowych nie da się wykluczyć", ale "państwo musi być skuteczne w zapewnieniu dobrej ochrony zdrowia obywatelom".

Chcę, by pacjenci byli leczeni szybciej, dlatego też od pierwszego stycznia 2015 r. wdrożyliśmy pakiet kolejkowy i onkologiczny. W 2015 r. zwiększyliśmy pulę miejsc rezydenckich dla młodych lekarzy, dzięki temu 100 proc. absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, będzie mogło zrobić specjalizację w ramach rezydentur. To także docelowo wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę lekarską. Będzie więcej lekarzy, więcej specjalistów na rynku - zaznaczyła premier, odnosząc się bezpośrednio do prac swojego rządu.

Niezdrowe jedzenie

Wśród sukcesów wymieniła wprowadzenie przepisów, na mocy których niezdrowa żywność zniknęła ze szkolnych sklepików.

Zadbaliśmy o to, aby chipsy, słodkie napoje, fastfoody i inne rodzaje niezdrowej żywności zniknęły ze szkolnych sklepików - mówiła.

Tworzymy również Narodowy Instytut Geriatrii, będzie to placówka, która kompleksowo zajmie się opieką medyczną seniorów - dodała.

Podkreśliła, że jej rządowi udało się też przeprowadzić ustawę o zdrowiu publicznym - jak powiedziała - "swoistą konstytucję ochrony zdrowia".

Reguluje ona m.in. kierunki reform, wydawanie środków na opiekę zdrowotną i standardy ochrony zdrowia - mówiła premier.

Ustawa o in vitro

Kopacz nawiązała też do ustawy o leczeniu niepłodności.

Trudno też nie wspomnieć w tym miejscu o ustawie in vitro, na którą Polacy czekali. Zawarte w niej zapisy zabezpieczają prawa osób, które decydują się na tę metodę i zabezpieczają zarodki. Skończyliśmy z "wolną amerykanką" w tym zakresie" -  mówiła.

Zaznaczyła, że dzięki rządowemu programowi in vitro - "w Polsce urodziło się już ponad 3 tys. dzieci".

Znieczulenie przy porodzie

Kolejnym sukcesem rządu - według premier - jest zwiększenie dostępności znieczulenia przy porodzie.

Dzięki wyższej wycenie świadczeń może z niego skorzystać każda kobieta, o ile nie pojawiają się przeciwskazania medyczne. Pobieranie dodatkowej opłaty za znieczulenie przy porodzie jest niezgodne z prawem - dodała.

Premier nawiązała również do porozumienia resortu zdrowia z pielęgniarkami, które zakłada m.in. zwiększenie wynagrodzenie o średnio 1600 zł, w ciągu czterech najbliższych lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA