REKLAMA

Kopacz za Gronkiewicz-Waltz? PO rozważa następców prezydent Warszawy

  • Autor: GP/PAP
  • 05 września 2016 14:36
Kopacz za Gronkiewicz-Waltz? PO rozważa następców prezydent Warszawy Platforma ma szukać następcy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Duże szanse ma mieć była premier, Ewa Kopacz. (fot.:facebook.com)

• Platforma Obywatelska ma badać, kogo wystawić w walce o Warszawę, gdyby doszło do takiego scenariusza w stolicy.
• Na ten moment na politycznej giełdzie nazwisk mają być widoczni Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska i Rafał Trzaskowski.
• Tymczasem w Warszawie zapowiedziano audyt procesów reprywatyzacyjnych. Chce go Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Platforma Obywatelska ma badać możliwości wymiany swojej czołowej twarzy w Warszawie. Najistotniejszym politykiem PO w stolicy jest wiceszefowa partii, Hanna Gronkiewicz Waltz, ale pod wpływem afery reprywatyzacyjnej może stać się obciążeniem wizerunkowym dla partii, o ile już nim nie jest.

"Wprost" dotarł do badań partii, w których próbuje się ustalić, których polityków PO najlepiej promować jako ewentualnych kandydatów na prezydenta stolicy. Platforma oskarża PiS o próbę wywierania presji na ratusz i widzi w atakach na Hannę Gronkiewicz-Waltz próbę wprowadzenia komisarza w stolicy.

Do takiego kroku może posunąć się premier wobec jednostek samorządu terytorialnego. PiS raz zrobiło podobnie, gdy komisarzem stolicy został Kazimierz Marcinkiewicz.

Kopacz ma liczyć na start do ratusza

Jeden z polityków PO miał powiedzieć Wprost, że Ewa KopaczMałgorzata Kidawa-BłońskaRafał Trzaskowski są w tym momencie najbardziej popularnymi politykami PO w Warszawie.

Kopacz ma być politykiem najbardziej zainteresowanym takim rozwojem wydarzeń, bo jej ewentualny start w Warszawie i zwycięstwo umocniłyby pozycję byłej premier w partii. Kopacz potrzebuje takiego obrotu spraw, zwłaszcza po spadku jej znaczenia po wyborach parlamentarnych 2015 roku.

Kopacz, mimo pozycji w kierownictwie partii, nadal ma szukać asów w politycznej rywalizacji z Grzegorzem Schetyną.

Reprywatyzacja zatapia prezydent Warszawy

Najnowszym krokiem Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratowaniu swojego wizerunku wobec reprywatyzacyjnego sztormu jest ogłoszony w poniedziałek (5 września) audyt.

- Ogłaszam audyt - mówiła prezydent Warszawy. - Zrobię przetarg na audyt, będziemy ujawniać te wszystkie procesy reprywatyzacyjne - powiedziała dziennikarzom po posiedzeniu zarządu PO.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że ofertę w sprawie przeprowadzenia audytu wyśle do najlepszych firm specjalizujących się w tego typu usługach. - Mi naprawdę zależy, żeby to wszystko wyjaśnić, żeby ta niezależna firma audytorska to wyjaśniła - zaznaczyła prezydent.

Nie wykluczyła, że jeśli audyt wykaże odpowiedzialność któregokolwiek z wiceprezydentów miasta, wówczas wyciągnie wobec niego konsekwencje personalne. - Nie wykluczam, na razie muszę zrobić audyt - powiedziała Gronkiewicz-Waltz, zapytana czy przewiduje odwołanie któregoś ze swych zastępców w ratuszu.

Według niej tego typu audyt powinien potrwać kilka miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Agata 2016-09-06 14:30:12
    No, nie! Nieudolna premier z wykształceniem medycznym na prezydenta Stolicy? Chyba to żart?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA