REKLAMA

Kornel Morawiecki: Pozbawianie stopni wojskowych to popłuczyny

  • Autor: PAP/AT
  • 01 marca 2018 10:22
Kornel Morawiecki: Pozbawianie stopni wojskowych to popłuczyny Projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej (fot.wojsko-polskie.pl)

Trzeba było to zrobić po Okrągłym Stole. Teraz to nie jest istotna sprawa - opowiedział szef sejmowego koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki o projekcie ustawy degradacyjnej.

Kornel Morawiecki był pytany o projekt ustawy pozwalający pozbawiać stopni wojskowych. Projektowana nowelizacja zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej oraz żołnierze rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej, mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.

Zdaniem Morawieckiego "trzeba było to robić po tej transformacji, po Okrągłym Stole". W jego ocenie "teraz można degradować, ale to są troszeczkę takie popłuczyny, to nie jest istotna sprawa". Dodał, że według niego "to jest taki trochę spóźniony symbol". Pytany, czy uważa taki symboliczny gest za potrzebny, odpowiedział: "Średnio".

Odbieranie stopni wojskowych to jest taki trochę spóźniony symbol - ocenił Morawiecki (Kornel Morawiecki, fot.youtube.com)

Dopytywany, czy "również średnio potrzebna jest degradacja jedynego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego", który był członkiem WRON, Morawiecki ocenił, że "absolutnie". "Właśnie wychodzi na to, że wtedy robimy rzeczy, z których mamy kontrowersję taką" - wyjaśnił.

Czytaj też: To ujma degradować wojskowego, który przeszedł cały front II wojny światowej

Jego zdaniem dotyczy to również ewentualnej weryfikacji orderów Virtuti Militari. "To jest podobna sytuacja - również najwyższe nasze odznaczenie państwowe Orła Białego ma też pełno ludzi niegodnych tego" - uważa Morawiecki. "I mamy im go odbierać? Stańmy nad tym" - dodał.

Celem projektu ustawy pozwalającego pozbawiać stopni wojskowych jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • skandal 2018-03-02 07:11:46
    Mściwość pisuarów wróci do was ze zwiększoną siłą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA