REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: 100-lecie polskiej niepodległości musimy świętować powszechnie

  • Autor: PAP/DC
  • 10 lutego 2018 21:21
Kosiniak-Kamysz: 100-lecie polskiej niepodległości musimy świętować powszechnie 100-lecie polskiej niepodległości musimy świętować powszechnie (foto: PSL, mat. pras.)

100-lecie polskiej niepodległości i wolności musimy świętować powszechnie – powiedział w sobotę w Lublinie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał ludowców do organizowania obchodów w każdej miejscowości.

Prezes PSL uczestniczył w Lublinie w koncercie noworocznym PSL z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyło w nim około tysiąca ludowców.

- Proszę was o powoływanie komitetów obywatelskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodów, i zapraszanie różnych środowisk, bo na te środowiska, które podzielają nasze wartości, jesteśmy otwarci - powiedział.Kosiniak-Kamysz.

- Nigdy nie możemy pozwolić, żeby nasze miejsce w historii i walce o wolność zostało przez jakiekolwiek działania różnorakiej propagandy zatarte i zniweczone  - apelował prezes PSL. 

Kosiniak-Kamysz przypomniał wydarzenia z historii minionych 100 lat, kluczowych - jego zdaniem - dla polskiej niepodległości, w których kluczową rolę odgrywali ludowcy. Wymienił lipiec 1920 r., kiedy to Wincenty Witos stanął na czele rządu w czasie inwazji bolszewickiej, oraz styczeń 1947 r., gdy Stanisław Mikołajczyk wrócił z emigracji do kraju i "próbował bronić własności ziemskiej przed nacjonalizacją i kolektywizacją".

Wskazał też na powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego we wrześniu 1989 r., w oparciu o koalicję z udziałem ludowców oraz rolę polityków PSL w negocjowaniu wejścia Polski do Unii Europejskiej i NATO.

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że będzie bronił dobrego imienia członków ZSL, które działało w okresie PRL.

- Ci wszyscy, którzy działali w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym mają u nas godne miejsce. Zawsze będę bronił dobrego imienia tych wszystkich, którzy służyli polskiej wsi, wprowadzając renty i emerytury, bezpłatny dostęp do służby zdrowia - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Każdego z nas proszę i zobowiązuję, żeby w to 100-lecie polskiej wolności pokazać dumę z naszych osiągnięć, dumę z tego, że się nosi zieloną koniczynę - wezwał prezes PSL.

Podczas koncertu wręczono nagrodę im. Edwarda Wojtasa, przyznawaną przez Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie. Otrzymał ją lubelski historyk, znawca tradycji polskiego ruchu ludowego, prof. Jan Jachymek - za wkład w kultywowanie pamięci i wiedzy o zorganizowanym polskim ruchu ludowym.

Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Nagroda jego imienia to statuetka w formie fragmentu mostu. Ma symbolizować łączenie ludzi.

W koncercie wystąpiła m.in. Kapela "Lwowska Fala".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA