REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Podwyżki powinno dać się emerytom i rencistom, a nie podwyższać apanaże władzy

 • Autor: PAP/AT
 • 28 lutego 2018 13:42
Kosiniak-Kamysz: Podwyżki powinno dać się emerytom i rencistom, a nie podwyższać apanaże władzy Jeżeli ministrowie i posłowie PiS chcą sobie podnosić zarobki to niech podnoszą - ocenił lider PSL (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

Nie jesteśmy zainteresowani podwyżkami - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina.

 • Wicepremier, prezes Porozumienia Jarosław Gowin zadeklarował, że obóz rządowy byłby skłonny wystąpić z inicjatywą podniesienia pensji ministrów i wiceministrów.
 • Jeżeli ministrowie PiS chcą sobie podnosić zarobki to niech podnoszą, my nie jesteśmy tym zainteresowani - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
 • Według niego powinno się dać podwyżki emerytom i rencistom, a nie "podwyższać apanaże władzy".

Wicepremier, prezes Porozumienia Jarosław Gowin zadeklarował w środę w Radiu Zet, że obóz rządowy byłby skłonny wystąpić z inicjatywą podniesienia od przyszłej kadencji pensji ministrów i wiceministrów, gdyby opozycja była gotowa poprzeć tego typu rozwiązanie. "Czyli nie podwyżki dla nas - ale ustalmy, że ktokolwiek będzie rządził od 2019 r., to już nie będzie tak, że minister zarabia mniej niż jego podwładni" - powiedział.

Kosiniak-Kamysz pytany na konferencji prasowej w Sejmie, czy PSL weźmie udział w debacie nad pomysłem Gowina zapewnił, że nie. "PiS ma większość w tym Sejmie i może zrobić wszystko. Nie pyta się opozycji o zdanie w sprawie Sądu Najwyższego, KRS-u, nie pyta się o zdanie w sprawie zmiany regulaminu Sejmu, w sprawie budżetu, nie przyjmuje naszych poprawek" - zauważył polityk. "Jeżeli chcą sobie ministrowie, posłowie PiS podnosić zarobki to niech podnoszą, my nie jesteśmy tym zainteresowani" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Według niego politycy PiS, kiedy byli w opozycji w żaden sposób nie byli chętni do jakiejkolwiek rozmowy o nagrodach dla urzędników. Jak zauważył, wszystko zmieniło się, kiedy doszli do władzy. "Nie tylko są nagrody dla ministrów, ale jest też zmiana punktu widzenia w każdej z tych spraw. To się ma nijak do twierdzeń b. premier Beaty Szydło np. o pokorze, o służebnej roli władzy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

W jego ocenie powinno się dać podwyżki emerytom i rencistom, a nie "podwyższać apanaże władzy".

W grudniu ubiegłego roku poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się z interpelacją ws. nagród przyznanych członkom Rady Ministrów. W przygotowanej w lutym odpowiedzi wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot zamieścił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Wynika z niej, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów (od 65 100 zł rocznie do 82 100 zł), 12 ministrów w KPRM (od 36 900 zł rocznie do 59 400 zł) oraz b. premier Beata Szydło (65 100 zł).

W reakcji na przekazane informacje Brejza złożył do KPRM kolejną interpelację, w której zapytał m.in. o to, kto podjął decyzje w sprawie przyznania nagrody dla b. premier i ministrów oraz jak zostały one uzasadnione.

W datowanej na ubiegły piątek odpowiedzi na interpelację, której skan opublikował na Twitterze poseł Platformy, szef Kancelarii Michał Dworczyk poinformował, że decyzje o wypłacie nagród podjęła Beata Szydło "i do Niej należała ostateczna ocena pracy poszczególnych ministrów i ich resortów oraz zaangażowania w realizację priorytetowych zadań Rządu". Według posła oznacza to, że b. premier przyznała nagrodę m.in. dla siebie oraz że "nie ma żadnych uzasadnień" decyzji ws. ich przyznania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Kurka domowa 2018-03-02 00:24:50
  Do Stach Ostróżka: to środowisko już nas uszczęśliwiło w ostatniej dekadzie zakupem gazu "west": więc panowie:dość! Zastępczy temat...
 • Stach Ostróżka 2018-02-28 13:53:13
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego powinno się dać podwyżki emerytom i rencistom, a nie "podwyższać apanaże władzy". Pan Kosiniak-Kamysz nie bierze pod uwagę faktu, że np. podnoszenie emerytur i rent wymaga ogromnego wysiłku rządzących. Jako młody polityk zapewne nie wie, iż taki zarządca ekonomiki za czasów PL, Hilary Minc, słabo wynagradzany, dostał ruptury od podnoszenia stopy życiowej masom pracującym miast i wsi. Czy tego życzy obecnym, wyraźnie niedożywionym ministrom?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA