REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: są pieniądze na aktywizację seniorów

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 12:06
Kosiniak-Kamysz: są pieniądze na aktywizację seniorów Polska siwieje i Europa siwieje - mówił minister Kosiniak-Kamysz. Fot. Flickr

Polskie społeczeństwo starzeje się, samorządy oraz organizacje pozarządowe powinny tworzyć programy aktywizacji osób starszych; pieniądze na takie projekty są - przekonywał we wtorek w Białymstoku minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

To, że coraz więcej ludzi żyje dłużej, winno się przekładać na jakość tego życia, na równoprawny udział osób starszych w życiu społecznym, kulturalnym, obywatelskim - mówił minister Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z urzędnikami i działaczami organizacji pozarządowych działającymi na rzecz osób starszych, które we wtorek odbyło się w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

Minister zachęcał do sięgania po granty przeznaczone na aktywizację seniorów. Jak mówił, to właśnie organizacje pozarządowe "stworzyły dobry klimat dla polityki senioralnej, o której jeszcze cztery lata temu nikt nie wspominał".

"To coś, co sprawia, że życie jest fajniejsze"

A w tym roku, 1 października, będzie obradował Sejm złożony z delegatów rad seniorów z całego kraju. Zmiana polityki senioralnej jest zasadnicza - podkreślił minister i dodał, że kontakt międzypokoleniowy "to coś, co sprawia, że życie jest fajniejsze".

Kosiniak Kamysz zachęcał obecnych na spotkaniu m.in. do sięgania po ministerialne wsparcie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO) czy przy tworzeniu domów dziennego pobytu "Senior-Wigor". Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do 2020 roku przeznaczy 370 mln zł na utworzenie tego rodzaju domów seniora.

Podczas ośmiogodzinnego dziennego pobytu w "Senior-Wigor" osoba starsza miałaby zapewniony ciepły posiłek, opiekę rehabilitacyjną oraz dostęp do internetu.

Dla 119 samorządów

Pobyt seniora w profesjonalnym domu opieki społecznej polepszy jakość życia rodziny, która na co dzień opiekuje się taką osobą, oraz samego seniora, który wyjdzie z domu, będzie miał kontakt z innymi - ocenił minister i zachęcał podlaskich samorządowców, by w Białymstoku utworzyli tego rodzaju regionalny dom opieki.

W tym roku dofinansowanie na utworzenie dziennych domów "Senior-Wigor" otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Najwięcej - po 14 - powstanie w woj. śląskim i wielkopolskim. Do 2020 r. ma ich być ponad 1,2 tys. zł.

Obecni na spotkaniu działacze organizacji pozarządowych zwracali uwagę, że coraz trudniej jest uzyskać ministerialne granty na pomoc seniorom. Wskazywali, że czasami zdobywają je organizacje bez doświadczenia w tego rodzaju działalności. W ocenie Kosiniaka-Kamysza jest to efektem tego, że coraz więcej organizacji i instytucji dostrzega, że "rynek osób starszych się poszerza".

Pracujemy nad tym, by były programy telewizyjne dla seniorów, czy wręcz cały kanał dla osób starszych - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, rozmawiał już o tym z prezesem publicznej telewizji. Zachęcał też, by teatry umożliwiały seniorom wstęp na próby generalne.

Polityka senioralna należy do priorytetów

W ocenie ekspertów już blisko 20 proc. Polaków ma ponad 60 lat. Najgorsza jest sytuacja osób starszych mieszkających na wsiach, które mają ograniczony kontakt z innymi ludźmi, nie są dla nich dostępne niemal żadne formy aktywizacji.

Polityka senioralna należy do priorytetów rządu premier Ewy Kopacz. W latach 2014-2020 przedsięwzięcia służące poprawie jakości życia seniorów skorzystają m.in. z funduszy europejskich. Część unijnych pieniędzy z nowej perspektywy finansowej będzie przeznaczona na budowę tzw. dziennych domów pobytu dla osób powyżej 60 lat.

Seniorzy mogą liczyć również na różna formy wsparcia. Np. organizacje pozarządowe otrzymają w tym roku 40 mln zł z resortu pracy na organizację zajęć dla osób starszych w ramach programu "Aktywność Społeczna Osób Starszych". Przygotowany na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej program jest jednym z filarów polityki senioralnej rządu.

Wspierane są projekty dotyczące edukacji osób starszych, aktywności społecznej, integracji międzypokoleniowej oraz partycypacji społecznej. Wśród dofinansowanych przedsięwzięć są zarówno zajęcia edukacyjne organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, jak i warsztaty artystyczne, działania związane z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • tyszczuk pl 2015-09-16 10:55:11
    Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach Sejmowej Komisji ds. polityki Senioralnej - reprezentując właśnie NGO. Wielokrotnie apelowaliśmy o to aby do tego programu dopuścić NGO jako liderów - beneficjentów programu - czyli jako podmioty, które mogłyby samodzielnie aplikować o te środki. Jednak nie Pan Kosiniak-Kamysz uparcie nam tego odmawiał. Zaś gminy liczą pieniądze i rezygnują z Wigorów: jak w Anielinie na Lubelszczyźnie (co opisał niedawno Tygodnik Siedlecki - dałbym link, ale system nie pozwala)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA