REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: tak trzeba pomagać dużym rodzinom

  • Autor: PAP
  • 16 września 2015 12:44
Kosiniak-Kamysz: tak trzeba pomagać dużym rodzinom Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ze zniżek Karty Dużej Rodziny można korzystać nie tylko w Warszawie. Fot. facebook.com

Największym wyzwaniem jest rozszerzenie uprawnień dużym rodzinom - powiedział minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji w Warszawie na temat "Karty Dużej Rodziny 2.0". Wyjaśnił, że rozszerzenie uprawnień z korzystania Karty Dużej Rodziny (3+) będzie możliwe w wyniku zwiększenia liczby podmiotów wspierających duże rodziny.

Im więcej samorządów, im więcej firm biznesowych będzie wspierać duże rodziny, to oferta ta będzie bogatsza, a uprawnienia dla rodzin będą szersze - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Trzy filary

Dodał, że integracja tych trzech filarów i przyciąganie nowych partnerów Karty Dużej Rodziny jest obecnie najważniejszym wyzwaniem.

I w tym kierunku musimy wzmocnić nasze działania jeszcze bardziej - podkreślił szef ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Minister podziękował wszystkim partnerom Karty Dużej Rodziny, których obecnie jest 8,5 tys. Poinformował jednocześnie, że woj. mazowieckie przoduje w ilości wniosków o karty, bo obecnie jest około 203 tys. wniosków, które wpłynęły, a w całej Polsce o Kartę Dużej Rodziny wystąpiło już 1,4 mln osób, a odebrało ponad 1,2 mln.

Karta wojewódzka i karty gminne

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ze zniżek Karty Dużej Rodziny można korzystać nie tylko w Warszawie, ale także w mniejszych gminach, takich jak: Radom, Ciechanów, Sochaczew, Legionowo, Piaseczno.

Zaznaczył, że w województwie, oprócz karty ogólnopolskiej, funkcjonują również karta wojewódzka i karty gminne.

To uzupełniający się system wsparcia rodzin wielodzietnych, który pozwala na zaspokajanie różnorodnych potrzeb - dodał.

Będzie system informatyczny

Poinformował, że MPiPS kończy również pracę nad wdrożeniem systemu informatycznego Karty Dużej Rodziny. Narzędzie to ułatwi składanie wniosku o przyznanie karty członkom rodzin 3 +, i przyspieszy podejmowanie współpracy z nowymi partnerami handlowymi.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że jako partnerzy Karty Dużej Rodziny wchodzą spółki energetyczne.

Ostatnio został przyjęty taki partner energetyczny, który oferuje tańszą o 15 proc. energię dużym rodzinom. Dobrze że są ci, którzy oferują tańsze artykuły spożywcze, odzież, książki, podręczniki, ubezpieczenia, telefony komórkowe i usługi internetowe. To się tworzy naprawdę duży projekt Karty Dużej Rodziny - podkreślił.

Dodał że nie uda się to bez udziału samorządów, które mogą dać tańsze usługi komunalne i tańsze zajęcia dodatkowe dzieciom z dużych rodzin.

Zniżki administracyjne

Jak poinformował szef MPiPS, z inicjatywy rządu została wprowadzona ustawa dotycząca zniżki na kolej dla rodzin wielodzietnych. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie zniżek administracyjnych.

Na pytanie jak zachęcić firmy do partnerstwa Karty Dużej Rodziny, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że są przyznawane loga Karty Dużej Rodziny, trzeba też być otwartym na rodziny poprzez dawanie zniżek. "To jest postawienie na największego klienta. To jest czysty interes dla firm" – podkreślił.

Karta Dużej Rodziny jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi Rodziny 3+ spełniającemu warunki określone w odpowiedniej ustawie. Rodzice, przez których rozumie się także rodziców zastępczych lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, mogą korzystać z Karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat; osoby niepełnosprawne do terminu ważności orzeczenia o znaczącym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Karta przysługuje rodzicom niezależnie od ich dochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA