REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Ustawa degradacyjna to rozdrapywanie przeszłości

 • Autor: PAP/AT
 • 05 marca 2018 10:14
Kosiniak-Kamysz: Ustawa degradacyjna to rozdrapywanie przeszłości Ci, których ma najbardziej zaboleć ta ustawa degradacyjna już nie żyją - ocenił lider PSL (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

Ustawa degradacyjna całkowicie zmieni politykę degradacji, bowiem dotyczy osób, które zmarły - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd przyjął w czwartek (1 marca) projekt tzw. ustawy degradacyjnej; zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej. W poniedziałek w pierwszym czytaniu zajmie się nim sejmowa komisja obrony narodowej.

Nowe regulacje - jak napisano w uzasadnieniu projektu - pozwolą na "zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu" i stanowić będą "symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim"

Kosiniak-Kamysz pytany w Radiu TOK FM o ten projekt odparł, że jest to "ciągłe rozdrapywanie przeszłości, a nie - myślenie o przyszłości". "To jest filozofia, według której od wielu miesięcy działa partia rządząca" - podkreślił.

Czytaj też: Ustawa degradacyjna dzieli polityków. "To wyżywanie się na zmarłych"

"Po pierwsze ci, których ma najbardziej zaboleć ta ustawa już nie żyją i ich nie będzie sądził ani żaden prezydent, bo przecież to prezydent ma odbierać te stopnie wojskowe na mocy tej ustawy, ani minister obrony narodowej w innych przypadkach. Kto inny ich już sądzi - dobry Bóg ich sądzi, a nie ludzie" - zaznaczył prezes PSL.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza "wszystkie degradacje odbywają się na podstawie wyroków i dotyczą osób, które żyją a nie tych, które zmarły", zatem ustawa zmieni zupełnie politykę degradacji. "Prowadzenie polityki na zmarłych do niczego dobrego nie prowadzi" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • wdzivny 2018-03-09 16:56:12
  Czy nie lepiej myśleć o przyszłości, o zmianach w prowadzeniu wielu spraw w państwie utrudniających obywatelom życie, o postępie i doganianiu prawdziwych demokracji w Europie. Pomsta nietoperza nic obywatelom nie da, a tylko rozgoryczenie tym, którzy uznają, że są niesłusznie krzywdzeni, bo gdzie drwa rąbią to i wióry lecą.
 • Komuna u władzy 2018-03-06 15:07:10
  Do Bródka: Skoro PIS produkuje kolejną idiotyczną ustawę, opozycja ma nie tylko prawo ale i obowiązek interweniować a historycy do tego nic nie mają bo sprawa jest czysto polityczna.
 • Bródka 2018-03-06 14:18:13
  Człowieku zostaw te sprawy historykom, przyjrzyj się lepiej potrzebom rolników.
 • :-) 2018-03-05 11:21:19
  Do Zenek: Ta ustawa jak papierek lakmusowy pokazuje kto jest idiotą a kto jest normalny. Degradacja nieboszczyków mogła się zrodzić tylko w chorym umyśle.
 • Zenek 2018-03-05 10:28:35
  Punkt widzeia zależy od miejsca siedzienia. Ta ustawa jak papierek lakmusowy pokazuje kto jest patriotą a kto postkomunistą !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA