REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Zaproponujemy wybór prokuratora generalnego w wyborach

  • Autor: GP
  • 09 grudnia 2016 10:23
Kosiniak-Kamysz: Zaproponujemy wybór prokuratora generalnego w wyborach Kongres PSL, który obradował w listopadzie br., wypracował propozycję wyboru prokuratora generalnego w wyborach. To samo spotkanie wybrało Władysława Kosiniaka-Kamysza na szefa PSL. (fot.:youtube.com)

• PSL chce wybierać prokuratora generalnego w wyborach powszechnych.
• Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał tę propozycję, którą wypracowano na kongresie partii w listopadzie. Uzasadniał tę możliwość dużymi kompetencjami, które leżą w rękach prokuratora generalnego.
• W kontekście komisji Amber Gold, która przesłuchiwała byłego prokuratora generalnego, Kamysza cieszy praca posłanki PSL w tym gronie. Nazywa jej podejście spokojnym i racjonalnym.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w piątek (9 grudnia), że w programie politycznym PSL jest ciekawa propozycja dotycząca stanowiska prokuratora generalnego.

- Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) zaproponuje wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych - powiedział lider formacji w Polskim Radiu, w Programie Trzecim. Uzasadniał, że wysokie kompetencje, które to stanowisko posiada, predestynuje je do dużego mandatu społecznego, który wynika z wyboru powszechnego.

Czytaj: PSL "zaatakował", rózgą ministra rolnictwa

To propozycja z kongresu PSL, który miał miejsce w listopadzie i potwierdził przywódczą rolę Kosiniaka-Kamysza w stronnictwie. Co prawda jednocześnie pytany polityk podkreślił, że na ten moment to propozycja, nie ma projektu ustawy.

- Do tego trzeba zmiany Konstytucji - mówił dalej Kosiniak-Kamysz, który liczy, że już w tym Sejmie uda się odbyć debatę nad pomysłem.

PSL w komisji ds. Amber Gold

Powyższy temat wywołało czwartkowe przesłuchanie byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Był on przesłuchiwany przed posłami, bo jako nadzorujący prokuraturę miał istotną wiedzę o badanym postępowaniu.

Zapytano polityka, czy czuje się współodpowiedzialny za tę sprawę? Był członkiem rządu Donalda Tuska, ministrem pracy i polityki społecznej. Kamysz sam nie nie uważa, że mógł zrobić więcej, zwracał jednak uwagę na Waldemara Pawlaka, ministra gospodarki.

Czytaj: Szefowa komisji ds. Amber Gold o przesłuchaniach prokuratorów

- Ministerstwo Gospodarki zachowywało się dobrze - mówił. - Była szybka i stanowcza reakcja.

Po czym dodał:

- Myślę, że nasz głos w komisji śledczej jest racjonalny i potrzebny. - W komisji śledczej PSL reprezentuje poseł Angelika Możdżanowska.

PSL na własnej ścieżce politycznej

Polityk PSL jest przekonany, że właśnie takim podejściem formacja zdoła odzyskać poparcie, które stopniało na przełomie ostatnich dwóch lat.

 

 

- Wojna plemion w Polsce, bo inaczej tego nie można nazwać, to niszczenie wspólnoty narodowej - mówił jeszcze na falach Polskiego Radia pytany polityk. - To zawsze się źle kończyło dla Polski. PSL nigdy nie zmieniał swojej nazwy, nigdy nie musiał się uciekać do nowych sztandarów. Przed nikim nie musimy klękać - rysował jak będzie pod jego kierownictwem działać ludowa formacja.

I chociaż PSL jest gotowe rozmawiać o Polsce z każdym, nadal jest krytycznie nastawiona do obecnie rządzących.

- Widzę bardzo złe decyzje, które trzeba będzie odwracać - powiedział.

Pozostając w tym, umiarkowanym tonie opozycyjnym, PSL nie ma zamiaru uczestniczyć w opozycyjnych manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • adsenior 2016-12-10 19:32:17
    Sędziowie? Grupa kolesi zorganizowanych w grupach przestępczych, całkowicie wyalienowanych ze społeczeństwa. Najwyższa pora, poddać ich pod ocenę społeczeństwa. Szefowie samodzielnych jednostek, czy to sądów czy prokuratur, winni być wybierani w wyborach powszechnych, najlepiej połączyć z wyborami samorządowymi. Wybrani szefowie, na okres swojej kadencji, powoływali by swoich pełnomocnych zastępców. Nie może być tak jak teraz, dożywotnich synekur, przez korporacje samo się wybierające i samo się oceniające.
  • Demokracja pisokratyczna 2016-12-09 10:43:30
    Ale o co kaman? Przecież prokurator został wybrany w wyborach. Wyborcą był Jarosław Polskęzbaw.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA