REKLAMA

Koszty obsługi 500 plus przerastają budżet samorządów

  • Autor: PAP
  • 14 kwietnia 2016 13:39
Koszty obsługi 500 plus przerastają budżet samorządów Strona ministerstwa rodziny poświęcona programowi 500 plus. (źródło: mpips.gov.pl)

• O przekazanie samorządom wojewódzkim środków na finansowanie realizacji programu 500 plus przez ich instytucje zaapelował w czwartek (14 kwietnia) Konwent Marszałków Województw RP.
• Chodzi o koordynację procedur programu, gdy dziecko lub rodzic są poza krajem.

Marszałkowie akcentują, że wprowadzająca 500 plus ustawa nie zapewnia finansowania niezbędnego do obsługi tego zadania przez jednostki samorządów wojewódzkich. W przypadku woj. śląskiego tamtejszy Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej wyliczył swoje koszty z tym związane na 708 tys. zł rocznie.

- Mimo, że rząd ogłosił, że przekazał pieniądze na 500 plus, to regiony nie dostały tych środków - zaznaczył podczas czwartkowych obrad Konwentu w Szczyrku marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. W pierwszym tygodniu funkcjonowania programu samorządy gminne, które otrzymały środki na obsługę programu w całym kraju, zebrały ponad milion wniosków; ruszyły też już pierwsze wypłaty.

Przeczytaj: Rekordowa wypłata w programie 500 plus

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci angażuje w obsługę programu instytucje marszałkowskie w sytuacji, gdy osoba uprawniona do świadczeń lub członek rodziny są poza granicami kraju (w państwie, w którym obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego).

Ustawa wskazuje marszałkowskie instytucje (w praktyce są to np. regionalne ośrodki pomocy społecznej) jako właściwe do wydawania decyzji s. świadczenia wychowawczego (środków 500 plus) w związku z udziałem Polski w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Regionalne instytucje prowadzą tu całość postępowania, w tym m.in. ustalają prawo do świadczenia, co wymaga wymiany danych z innymi podmiotami zagranicznymi.

- Mamy wrażenie, że prowadzimy to zadanie wręcz niezgodnie z prawem, ponieważ to zadanie zlecone, na które nie zostały przekazane środki. Teoretycznie łamiemy dyscyplinę budżetową" - ocenił marszałek woj. śląskiego.

Na początku marca br. przedstawiciele województw usłyszeli od ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, że w budżecie państwa nie zarezerwowano środków na to zadanie, m.in. z powodu trudności w oszacowaniu liczby spraw, jakie będą podlegały marszałkom. Część marszałków dostała też negatywne odpowiedzi od wojewodów na wnioski o dotacje celowe na te wydatki (inni nie dostali jeszcze odpowiedzi).

Zobacz najnowsze informacje o programie 500 plus

- Konwent (…) z niepokojem przyjmuje takie stanowisko Ministerstwa (…), dostrzegając jednocześnie liczne zagrożenia uniemożliwiające sprawne wdrożenie programu (…) na poziomie samorządów województw - napisali w czwartek marszałkowie.

Przedstawiciele województw zaznaczyli m.in., że ze względu na specyfikę procedur stosowanych między instytucjami zagranicznymi (obowiązek dostarczenia dokumentów potwierdzających uprawnienia na terenie Polski na każde dziecko), konieczne będzie składanie wniosków o świadczenie z programu również na pierwsze dziecko - niezależnie od dochodów rodziny.

Marszałkowie, mając na uwadze dobro wszystkich obywateli, których obejmuje program "Rodzina 500 plus+ zawnioskowali o uruchomienie procedur mających na celu przekazanie samorządom wojewódzkim środków na realizację tego programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA