REKLAMA

Kowalczyk podsumowuje 100 dni rządów. Kiedy obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 25 lutego 2016 09:52
Kowalczyk podsumowuje 100 dni rządów. Kiedy obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku? Henryk Kowalczyk za najważniejszy uznał program 500 plus (fot. henrykkowalczyk.org)

• Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zapewnia, że ambicje rządu zostały zrealizowane w 90 proc.
• Za najważniejszy zrealizowany projekt uznał program „Rodzina 500 plus”.
•  Minister Kowalczyk odniósł się także do innych rządowych obietnic, m.in. obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego rady ministrów, w programie „Polityka przy kawie” TVP1 ocenił 100 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– W 90 proc. zrealizowaliśmy rządowe ambicje. Tak naprawdę nie przedłożyliśmy tylko ustawy o podatku VAT. Ale czy przez 100 dni którykolwiek rząd zrobił tyle? Żaden. Przez te 100 dni przyjęliśmy najwięcej ustaw po 1989 roku. Jesteśmy rekordzistami. Pracujemy od świtu do nocy – mówił.

Pytany o to, czy premier Beata Szydło nie stała się zakładnikiem obietnic wyborczych, ocenił, że tak, ale, jak dodał, te zobowiązania wypełniła. Za najważniejszy zrealizowany projekt uznał program „Rodzina 500 plus”. Jednocześnie zapowiedział, że to nie jedyny program demograficzny rządu.

– Na pewno musi być projekt dotyczący mieszkalnictwa. Są koncepcje, z projektem wyjdziemy za kilka miesięcy. Myślimy o programie mieszkań na wynajem. Chcielibyśmy, aby odbywało się to ze stopniowym przenoszeniem własności, czyli żeby część czynszu była zaliczana na stopniową spłatę tego mieszkania by stopniowo stawało się własne – wyjaśniał.

Co z obniżeniem wieku emerytalnego?

W wywiadzie dla TVP1 pytany był także o pozostałe, niespełnione dotąd obietnice wyborcze, m.in. o obniżenie wieku emerytalnego.

– W naszych deklaracjach i naszym programie było proste odwrócenie wieku emerytalnego, czyli z 67 na 60 kobiety i 65 mężczyźni. Trzeba to jeszcze uzgodnić – mówił Henryk Kowalczyk. - Trwa dyskusja na jeszcze jeden temat, dlatego ten projekt nie został uchwalony. Jeszcze wiele środowisk m.in. Solidarność postuluje, żeby włączyć do programu staż pracy - dodał.

Zapewniał jednocześnie, że opóźnienia nie są spowodowane brakiem finansów.  – Skutki finansowe pierwszego roku są minimalne, to nie jest bariera. Skutki będą później trochę większe – twierdził. Jak powiedział, ma nadzieję, że program zostanie wprowadzony w 2016 roku.

8 tys. zł dla najuboższych

Minister Kowalczyk był pytany także o obietnicę podniesienia kwoty wolnej od podatku. – Projekt złożony przez prezydenta, więc obietnica została wypełniona. Nie jest realizowany w tym roku dlatego, że rząd rozpoczął pracę 16 listopada i nie było szans by go do końca tego miesiąca uchwalić. Teraz następnym terminem, który nas trzyma jest 30 listopada bieżącego roku – mówił. O konkretnych kwotach nie chciał mówić. Zapewnił jednak, że na pewno będzie to 8 tys. zł dla najuboższych.

Czytaj też: Jak wysoka powinna być kwota wolna od podatku?

Henryk Kowalczyk odniósł się także do projektu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. – To program dla wszystkich seniorów, ale nie na wszystkie leki. Chodzi o to, żeby była lista leków, która jest przeznaczona tylko dla seniora. Żeby nie było takiej sytuacji, że na recepty seniora leki będzie brała cała rodzina. Najważniejsza będzie lista leków opublikowana przez ministra – powiedział.

Wspomniał także o projekcie podniesienia minimalnej stawki godzinowej do 12 zł. – Projekt jest gotowy, jest w konsultacjach. W ciągu najbliższego miesiąca trafi do Sejmu. Za pół roku powinien wejść w życie – zapewnił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA