REKLAMA

Kowalczyk: Rekomendujemy rządowi ustawę o wieku emerytalnym w wersji prezydenta

 • Autor: ISBnews
 • 01 lipca 2016 10:18
Kowalczyk: Rekomendujemy rządowi ustawę o wieku emerytalnym w wersji prezydenta Dzisiejsza "Rzeczpospolita" podała, że według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować budżet państwa już w pierwszym roku 4,5 mld zł (fot.:pixabay.com)

Komitet Stały Rady Ministrów zdecydował o zarekomendowaniu Radzie Ministrów przyjęcia pozytywnej opinii dla prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, bez dodatkowych warunków związanych ze stażem pracy - poinformował szef Komitetu Henryk Kowalczyk.

"Taka decyzja Komitetu Stałego wczoraj zapadła. Rekomendujemy Radzie Ministrów przyjęcie pozytywnej opinii - takiej wprost, bez żadnych poprawek, dla prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, bez dodatkowych warunków stażowych" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Podkreślił, że w projekcie ważna jest wolność wyboru, czyli możliwość kontynuowania zatrudnienia po uzyskaniu wieku emerytalnego.

Minister przyznał, że resort finansów zgłosił propozycję, by powiązać obniżenie wieku emerytalnego ze stażem pracy w wysokości 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Jednak większość Komitetu opowiedziało się za tym prostym rozwiązaniem. Jak tłumaczył, niewiązanie zmian ze stażem pracy wynikało z zobowiązań wyborczych, zapowiedzi złożonych w expose przez premier, a także trudności z udowodnieniem stażu.

Czytaj też: Szymański: Polska ma prawo zgłaszać reformy UE

"Rok 2017 będzie rokiem wdrożeniowym. Pytanie do prezesa ZUS-u, ile potrzebuje czasu na wdrożenie nowego systemu informatycznego, ale można szacować, że połowa roku będzie takim terminem, ale nie można wykluczyć, że może to być nieco później" - podsumował Kowalczyk.

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" podała, że według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować budżet państwa już w pierwszym roku 4,5 mld zł, a w 2020 r. przeszło 13 mld zł; Ministerstwo Finansów szacuje koszty tej zmiany na 8,1 mld zł w 2017 r.

Według informacji gazety, właśnie ze względu na koszty związane ze zmianami Ministerstwo Finansów proponowało, aby obniżenie wieku emerytalnego powiązać z wymogiem związanym ze stażem pracy. "Taka modyfikacja propozycji prezydenta ograniczyłaby koszt tej reformy o mniej więcej połowę i pozwoliłaby na przeprowadzenie w 2017 r. podwyżek w sferze budżetowej" - czytamy w "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • jaś 2016-07-03 10:01:52
  Obniżenie wieku emerytalnego miało nastąpić w ciągu pierwszych 100 dni rządu. Minister Kowalczyk twierdzi, że "połowa roku będzie takim terminem, ale nie można wykluczyć, że może to być nieco później" Tymczasem rzecznik rządu, pan Bochenek mówi, że "najwcześniej podejrzewam, że to będzie rok 2018" W 2018 r. to ja będę miał 67 lat życia (ur. 1951 r.) i 50 lat pracy fizycznej. (pracuję od 17-go roku życia, od 1968 r.) Dla urodzonych w 1951 r. to będzie "musztarda po obiedzie." W żadnym cywilizowanym kraju rząd nie zmusza swoich obywateli do pracy fizycznej przez 50 lat, aby mieć prawo do emerytury.
 • jaś 2016-07-03 08:40:18
  cytat z reformy emerytalnej z 1999 r. "emerytury będą ściśle związane z sumą składek, jakie każdy z nas wpłacił w ciągu całego okresu pracy" A więc dlaczego taki deficyt. Ano dlatego, że mamy liczne grupy uprzywilejowane, którym ZUS, za przyzwoleniem rządu, wypłaca emerytury choć nie odprowadzają składek, lub odprowadzają niewiele, żerując na reszcie społeczeństwa. Założenia reformy były takie, że poszczególne rządy miały wypracować "formy i sposoby finansowania rozwiązań emerytalnych tych grup zawodowych". Że tak się nie stało to wina poszczególnych rządów po 1999r.
 • Bozena58 2016-07-01 18:31:58
  To co!? Ministerstwo finansów chce dać podwyżki budżetówce kosztem emerytów??? To my płacimy składki emerytakne,żeby budżetówka dostała tą kasę?? To jest chore!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA