REKLAMA

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa

 • Autor: PAP/JS
 • 14 września 2016 16:25
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa Projekt "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" od 1 lipca był pilotażowo realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. (fot. MSWiA)

• Przekroczenie prędkości w powiecie oświęcimskim to pierwsze zgłoszenie, jakie odnotowano na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie małopolskim.
• Od środy (14 września) mapa funkcjonuje w Małopolsce - poinformował komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. Tomasz Miłkowski.

Projekt "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" od 1 lipca był pilotażowo realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Jak zapowiadał w sierpniu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, od września projekt będzie realizowany w całej Polsce.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do sygnalizacji policji miejsc, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Należy pamiętać o tym, że zgłoszeń na mapie nie traktujemy jako wezwania do natychmiastowych interwencji. W takich przypadkach należy korzystać ze zgłoszeń telefonicznych pod nr 112 lub 997 - poinformowali dziennikarzy małopolscy koordynatorzy mapy.

Informacje, które można przekazać za pomocą mapy, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Są tam m.in. kategorie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym; patologie społeczne, jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych; utonięcia, znęcanie się nad zwierzętami etc.

W Małopolsce mapa zagrożeń będzie obsługiwana przez 73 koordynatorów lokalnych, znajdujących się w komendach powiatowych, miejskich i niektórych komisariatach; czterech z nich pracuje w komendzie wojewódzkiej. Będą oni śledzić zgłoszenia pojawiające się na mapie i podejmować adekwatne działania.

Samo zgłoszenie jest intuicyjne. Pierwszym krokiem jest wywołanie obszaru na mapie internetowej, następnie wybranie czerwonej ikony "dodaj zagrożenie" i wskazanie rodzaju problemu z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy także wskazać konkretny punkt na mapie i datę zdarzenia. Dzięki temu policja, po zweryfikowaniu informacji, dowie się o rodzajach zagrożeń w konkretnych miejscach i będzie mogła zaplanować działania, aby im przeciwdziałać.

Czytaj też: PO oczekuje, że szefowie MSWiA i MS przedstawią informację nt. przestępstw z nienawiści

Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym; kiedy wchodzi w etap weryfikacji - zmienia kolor na żółty; jeżeli sygnał o zagrożeniu zostaje potwierdzony uzyskuje kolor czerwony. Jeżeli weryfikacja zgłoszenia jest negatywna, uzyskuje ono kolor szary i znika z mapy publicznej.

Widzi je w dalszym ciągu koordynator i może dokonać po pewnym czasie ponownej weryfikacji. "Takie zgłoszenie to dla nas także cenna informacja. Ktoś tam się pojawi, sprawdzi, nie raz, a dwa razy. Kolor szary to jedynie informacja, że nie możemy tego potwierdzić, jak na przykład picia alkoholu przed sklepem. Ale będziemy to sprawdzać" - powiedział dziennikarzom małopolski komendant policji.

- Narzędzie jest nowe, dopiero po jakimś czasie będziemy mogli mówić o efektach. Nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest pokazanie, że możemy współpracować - podkreślił nadinsp. Miłkowski.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA