REKLAMA

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 16:25
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa Projekt "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" od 1 lipca był pilotażowo realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. (fot. MSWiA)

• Przekroczenie prędkości w powiecie oświęcimskim to pierwsze zgłoszenie, jakie odnotowano na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie małopolskim.
• Od środy (14 września) mapa funkcjonuje w Małopolsce - poinformował komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. Tomasz Miłkowski.

Projekt "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" od 1 lipca był pilotażowo realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Jak zapowiadał w sierpniu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, od września projekt będzie realizowany w całej Polsce.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do sygnalizacji policji miejsc, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Należy pamiętać o tym, że zgłoszeń na mapie nie traktujemy jako wezwania do natychmiastowych interwencji. W takich przypadkach należy korzystać ze zgłoszeń telefonicznych pod nr 112 lub 997 - poinformowali dziennikarzy małopolscy koordynatorzy mapy.

Informacje, które można przekazać za pomocą mapy, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Są tam m.in. kategorie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym; patologie społeczne, jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych; utonięcia, znęcanie się nad zwierzętami etc.

W Małopolsce mapa zagrożeń będzie obsługiwana przez 73 koordynatorów lokalnych, znajdujących się w komendach powiatowych, miejskich i niektórych komisariatach; czterech z nich pracuje w komendzie wojewódzkiej. Będą oni śledzić zgłoszenia pojawiające się na mapie i podejmować adekwatne działania.

Samo zgłoszenie jest intuicyjne. Pierwszym krokiem jest wywołanie obszaru na mapie internetowej, następnie wybranie czerwonej ikony "dodaj zagrożenie" i wskazanie rodzaju problemu z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy także wskazać konkretny punkt na mapie i datę zdarzenia. Dzięki temu policja, po zweryfikowaniu informacji, dowie się o rodzajach zagrożeń w konkretnych miejscach i będzie mogła zaplanować działania, aby im przeciwdziałać.

Czytaj też: PO oczekuje, że szefowie MSWiA i MS przedstawią informację nt. przestępstw z nienawiści

Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym; kiedy wchodzi w etap weryfikacji - zmienia kolor na żółty; jeżeli sygnał o zagrożeniu zostaje potwierdzony uzyskuje kolor czerwony. Jeżeli weryfikacja zgłoszenia jest negatywna, uzyskuje ono kolor szary i znika z mapy publicznej.

Widzi je w dalszym ciągu koordynator i może dokonać po pewnym czasie ponownej weryfikacji. "Takie zgłoszenie to dla nas także cenna informacja. Ktoś tam się pojawi, sprawdzi, nie raz, a dwa razy. Kolor szary to jedynie informacja, że nie możemy tego potwierdzić, jak na przykład picia alkoholu przed sklepem. Ale będziemy to sprawdzać" - powiedział dziennikarzom małopolski komendant policji.

- Narzędzie jest nowe, dopiero po jakimś czasie będziemy mogli mówić o efektach. Nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest pokazanie, że możemy współpracować - podkreślił nadinsp. Miłkowski.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA