REKLAMA

Krajowa Rada Sądownictwa wypowiedziała się o liście Ziobry do Trybunału

  • Autor: GP
  • 07 kwietnia 2016 11:49
Krajowa Rada Sądownictwa wypowiedziała się o liście Ziobry do Trybunału Rada nie ma wątpliwości, że tego typu wypowiedzi godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w Konstytucji. (fot.:pixabay.com)

• Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła w czwartek (7 kwietnia) stanowisko ws. wystąpienia ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
• Sędziowie wyrazili swój kategoryczny sprzeciw wobec działań ministra, które ten wystosował wobec Trybunału Konstytucyjnego.

Oto całe stanowisko jednego z najistotniejszych organów sadownictwa w Polsce:

Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa
z dnia 7 kwietnia 2016 r.
w sprawie wystąpienia Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego
do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 5 kwietnia 2016 r.

Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczy sprzeciw wobec bezprecedensowych prób ingerowania i wpływania na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego.

Sformułowania, że "Jakiekolwiek próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci jakiegokolwiek uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa" zawarte w wystąpieniu Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 5 kwietnia 2016 r. są próbą wywierania wpływu i zastraszania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny.

Rada nie ma wątpliwości, że tego typu wypowiedzi godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w Konstytucji jako jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego. Wystąpienia takie mają bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów.

Wiceprzewodniczący
Krajowej Rady Sądownictwa
płk Piotr Raczkowski
sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA