REKLAMA

Krajowe Biuro Wyborcze kupi przeźroczyste urny do głosowania

  • Autor: PAP/GP
  • 14 stycznia 2016 13:20
Krajowe Biuro Wyborcze kupi przeźroczyste urny do głosowania Urna wyborcza jest biało-czerwona i na czas głosowania jest pieczętowana. (fot.R.Hamman/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· Komisja finansów publicznych zapowiada przekazanie funduszy na cele KBW.
· Budżet Krajowego Biura Wyborczego ma wynieść blisko 91 mln zł.
· Zaopiniowano też wzrost wynagrodzeń dla pracowników KBW, których pensje są pośród najniższych z urzędów administracji państwa.

Około 30 mln zł zarezerwowano w budżecie dla Krajowego Biura Wyborczego na zakup nowych, przezroczystych urn wyborczych - poinformowano podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji finansów publicznych.

Sejmowa komisja finansów publicznych zapoznała się w czwartek z opiniami Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich dotyczącymi m.in. planowanych na ten rok budżetów Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Krajowego Biura Wyborczego.

Łukasz Schreiber (PiS) przedstawiając opinie powiedział, że komisja regulaminowa pozytywnie oceniła budżety tych instytucji.

- Poziom wydatków Kancelarii Sejmu ujęty w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. wynosi 453,4 mln zł, czyli w zasadzie tyle samo, ile w roku 2015. Ten nieznaczny wzrost o kwotę 581 tys. zł spowodowany jest zwiększeniem dotychczasowego planu wydatków inwestycyjnych o kwotę ponad 4 mln zł - powiedział poseł.

Wskazał, że budżet Kancelarii Sejmu nie budził kontrowersji, podobnie było w przypadku budżetu Kancelarii Senatu, której wydatki zaplanowano na poziomie 97,6 mln zł. Są one niższe o 0,5 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Dość istotne zmiany dotyczyły natomiast budżetu Krajowego Biura Wyborczego, którego budżet ma wynieść blisko 91 mln zł, co oznacza wzrost o 76,6 proc.

- Jest to spowodowane przede wszystkim planowanym zakupem przezroczystych urn wyborczych w ilości 28 tys. Średnia za taką urnę wychodzi ponad 1000 zł - powiedział. Planuje się także zwiększenie zatrudnienia informatyków w KBW.

Krystyna Skowrońska (PO) podkreśliła, że projekty budżetów wymienianych instytucji są określane przez nie same, zwracając uwagę na wynagrodzenia osób w nich zatrudnionych.

Wskazała na duże różnice w płacach osób zatrudnionych przez Kancelarie Sejmu i Senatu, a pracowników biur poselskich i senatorskich, którzy są wynagradzani z przysługujących parlamentarzystom ryczałtów.

Z danych Kancelarii Sejmu i Senatu wynika, że średnie wynagrodzenie brutto dla pracownika biura poselskiego wynosi ok. 2,7 tys. zł (bez tzw. trzynastki), zaś pracownika Kancelarii Sejmu - 7,7 tys. zł. Natomiast zatrudnieni w biurach senatorskich zarabiają średnio 2,9 tys. zł, a pracujący w Kancelarii Senatu ok. 7,9 tys. zł (biorąc pod uwagę wszystkie jego składniki).

Tymczasem średnia dla Krajowego Biura Wyborczego wynosi 5,2 tys. zł brutto i jest jednym z najniższych w instytucjach centralnych.

Jak poinformowała szefowa KBW Beata Tokaj wymóg kupna przezroczystych urn wynika ze zmian w kodeksie wyborczym. Wskazała, że koszt jednej urny to 1-1,1 tys. zł, więc na ich zakup zaplanowano ok. 30 mln zł.

Tokaj powiedziała, że nie ma jeszcze decyzji, czy zostanie zorganizowany przetarg centralny w KBW na ich zakup, czy też zostanie to przekazane poszczególnym gminom.

- Wydawałoby się, że gmina zna najbardziej swoją specyfikę (...). Szacujemy w tej chwili koszty, co będzie tańsze - wyjaśniła.

W projekcie budżetu na ten rok zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Deficyt nie powinien więc przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Największy wpływ na dochody budżetu państwa w 2016 r. będzie miało, według zapowiedzi przedstawicieli rządu, m.in. wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Ponadto rząd zaplanował po stronie dochodów wpływy z aukcji na rezerwacje częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz, w wysokości 9 mld 233 mln 270 tys. zł.

Dochody podatkowe w 2016 r. mają wynieść 276 mld 120 mln zł, co stanowi 14,6 proc. PKB prognozowanego na 2016 r. W 2016 r. przewidywane są też dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP w wysokości 3,2 mld zł. Dywidendy i wpłaty z zysku zaplanowano w wysokości 4 mld 799 mln 670 tys. zł, a wpływy z ceł w wysokości 3 mld 34 mln zł.

Wydatki mają być wyższe od zaplanowanego w projekcie znowelizowanej ustawy budżetowej na 2015 r. o 31 mld 848 mln 526 tys. zł, tj. o 9,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA