REKLAMA

Kraków: Apel o zmianę tonacji Mazurka Dąbrowskiego, by łatwiej było śpiewać

  • Autor: PAP/JS
  • 23 listopada 2017 23:09
Kraków: Apel o zmianę tonacji Mazurka Dąbrowskiego, by łatwiej było śpiewać Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie wszelkich, niezbędnych działań, aby w miejsce zapisu nutowego w tonacji F-dur wprowadzić do ustawy nuty w tonacji C-dur (fot. pixabay.com)

Większość ludzi nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji - twierdzi organizator Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym w Krakowie Waldemar Domański, który zwrócił się do Prezydenta RP z apelem o zmianę ustawowego zapisu.

Waldemar Domański zauważył, że w zapisie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, znajduje się bezwzględny wymóg wykonywania hymnu narodowego według załączonych nut - w tonacji F-dur.

Jak twierdzi Domański "większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji, bo jego możliwości znajdują się w obszarze tonacji C-dur lub D-dur".

Dlatego zwrócił się z apelem do Prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy zmiany ustawy i wpisanie w jej treść nowej tonacji hymnu - "C-dur", aby wszyscy mogli go śpiewać nie naruszając prawa. Podkreślił, że list skierowany do Prezydenta Państwa w sprawie korekty ustawy dotyczącej hymnu, to nie jest żart.

"Tonacje podczas wspólnego śpiewania na Rynku Głównym dostosowujemy zawsze do możliwości wielotysięcznego tłumu. Zauważyliśmy, ze tonacja F-dur, w której zgodnie z ustawą trzeba śpiewać hymn, powoduje, że skala jest za wysoka dla możliwości ludzi" - powiedział Domański.

Domański dodał, że 11. listopada przeprowadził swoiste referendum - zwrócił się do zebranego w liczbie 6 tys. osób tłumu z pytaniem, "która tonacja jest dla nich lepsza do śpiewania", a zebranych na Rynku Głównym ludzie odpowiedzieli, że łatwiej wykonuje im się hymn w tonacji C-dur.

W końcowych fragmentach listu skierowanego do prezydenta, a podpisanego przez Ewę Kornecką z Teatru Loch Camelot i Waldemara Domańskiego - Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, czytamy:

"Apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie wszelkich, niezbędnych działań, aby w miejsce zapisu nutowego w tonacji F-dur wprowadzić do ustawy nuty w tonacji C-dur. Zmiana ta pozwoli śpiewać Polakom swój Hymn bez naruszania ustawy, co jest szczególnie ważne ze względu na zbliżające się święto 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Od 2002 roku Biblioteka Polskiej Piosenki i Loch Camelot organizują specjalne plenerowe śpiewania pod nazwą: "Lekcje Śpiewania", w których do tej pory wzięło udział pół miliona ludzi. Za sprawą tych krakowskich koncertów powstało w Polsce kilkadziesiąt podobnych inicjatyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzakrzewski 2017-11-24 14:25:39
    za jednym zamachem zmienić tekst hymnu, bo momentami jest idiotyczny. Stawianie na wzór niejakiego Napoleona B, który utopił Europę w morzu krwi dla własnych, chorych ambicji jest też chore. Dąbrowski maszerował z ziemi włoskiej do Polski, teraz Lot śmiga w 2 godziny. >Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę... Wisłę w W-wie przejeżdżam po mostach, nawet metrem, pod. To symbolika pachnąca naftaliną, nadżarta przez mole historii. Ale, naród polski klepie bezmyślnie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA