REKLAMA

Krasoń: Mieszkanie plus potrzebne, wątpliwości dot. jego finansowania

  • Autor: PAP/JS
  • 27 września 2016 20:32
Krasoń: Mieszkanie plus potrzebne, wątpliwości dot. jego finansowania We wtorek (27 września) Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (fot.pixabay.com)

• Rządowy program mieszkanie plus jest potrzebny i może budzić zainteresowanie pod warunkiem, że "rzeczywiście będzie to tanio" - ocenił analityk Home Broker Marcin Krasoń.
• Jego zdaniem wątpliwości rodzi kwestia finansowania programu.
• Polski Związek Firm Deweloperskich pozytywnie ocenia wiele założeń programu mieszkanie plus, jednak podkreśla, że projekt zwiększenia liczby mieszkań jest trudny w realizacji.

We wtorek (27 września) Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu mieszkanie plus. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy jest - zdaniem rządu - jego najważniejszym filarem. Na gruntach wniesionych do niego m.in. przez Skarb Państwa i gminy miałyby powstawać tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

- Taki program jest potrzebny. Należy wspierać budownictwo mieszkaniowe, szczególnie dla tych osób, którym trudno jest kupić własne mieszkanie, albo trudno jest je wynająć na warunkach rynkowych. I dobrze, że rząd daje szansę na mieszkanie w sensownych warunkach - powiedział Krasoń.

W jego ocenie, program ten zmotywuje ludzi do posiadania własnego mieszkania. - Myślę, że nie będzie problemu wśród Polaków, jeśli chodzi o zainteresowanie tym programem. Jeżeli damy Polakom szansę na to, żeby tanio gdzieś zamieszkać, to będzie to pozytywne. Patrząc na to, jakim zainteresowaniem cieszył się program "Mieszkanie dla młodych", w tym przypadku możemy także spodziewać się podobnego zainteresowania, ale pod warunkiem, że rzeczywiście będzie to tanio - powiedział analityk.

Jego zdaniem, wątpliwości wzbudza finansowanie programu. - Cały czas nie wiem, co z tym finansowaniem, dla mnie to wciąż zagadka. Mam wątpliwości, czy spółki Skarbu Państwa będą chciały przekazywać grunty pod budowę tych nieruchomości - ocenia analityk.

Według Krasonia program może także okazać się atrakcyjny dla samych deweloperów. - Nie powinni się oni absolutnie obawiać, to może być dla nich konkurencyjna oferta - powiedział.

- Program ten był głośno zapowiadany przez rząd. Patrząc na to, w jakim tempie został uruchomiony program 500 plus, myślę, że tutaj rząd też będzie chciał równie szybko wprowadzić go w życie - ocenił.

Założenia mieszkania plus trudne do realizacji

Przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich uważają, że zwiększenie wysokości wsparcia na budownictwo komunalne i społeczne jest zasadne. - Niezwykle pozytywny jest fakt, że rząd zauważył liczne patologie na rynku mieszkań komunalnych, które są często zajmowane przez osoby bardzo dobrze zarabiające - podkreślił związek. Zdaniem PZFD propozycja weryfikacji dochodów i majątku osób zajmujących takie lokale co 5 lat jest dobrym rozwiązaniem.

Deweloperzy nie widzą w Narodowym Programie Mieszkaniowym zagrożenia, lecz szansę na współpracę z rządem przy realizacji polityki mieszkaniowej państwa. - Branża deweloperska chętnie zaangażuje się w budowę mieszkań na wynajem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Mamy dużą wiedzę i doświadczenie, które mogą być pomocne przy realizacji takich przedsięwzięć - podkreślił dyrektor generalny PZFD Konrad Płochocki.

Dodał, że pojawiają się "uzasadnione obiekcje co do opcji dojścia do własności". - Nie wydaje nam się, aby społecznie sprawiedliwe było to, że z czasem część społeczeństwa zostanie posiadaczem mieszkania za cenę dużo niższą niż ta rynkowa, bo dopłacą do niego inni podatnicy - wyjaśnił Płochocki.

Dyrektor generalny PZFD ocenił także propozycję dot. Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Jego zdaniem IKM "są wyraźnym i pozytywnym sygnałem wsparcia dla największej grupy obywateli". - Mogą pomóc w wykształceniu nawyku oszczędzania na cele mieszkaniowe oraz przyczynić się do długoterminowej stabilizacji finansowania rynku nieruchomości - zauważył Płochocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA