REKLAMA

Kryteria 500 plus to dyskryminacja? Program trafi do Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 03 lutego 2017 12:08
Kryteria 500 plus to dyskryminacja? Program trafi do Trybunału Konstytucyjnego Według WSA zasady dot. kryterium dochodowego 500 plus mogą łamać konstytucję (fot.pixabay.com)

• Sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko mogą łamać konstytucję - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
• Wystąpił on do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem ws. "Programu 500 +".

"Rzeczpospolita" donosi, że sprawa ma związek z samotną matką, która choć miesięcznie zarabia ok. 1615 zł netto, nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko, bo przekroczyła kryterium dochodowe o niecałe 8 zł. (dochód na członka rodziny nie powinien przekraczać 800 zł). "Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę" - pisze "Rzeczpospolita".

Czytaj też: 500 plus do likwidacji?

Kobieta zwróciła się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że "przez nieelastyczne kryterium dochodowe sytuacja osób zarabiających podobnie może być bardzo zróżnicowana, a wykluczenie skarżącej z kręgu świadczeniobiorców może być niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej". W związku z tym WSA wystąpił z pytaniem do TK - donosi "Rzeczpospolita".

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA