REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Trójmorze to nowy pomysł na zwiększanie jedności europejskiej

  • Autor: pt/pap
  • 04 maja 2017 12:03
Krzysztof Szczerski: Trójmorze to nowy pomysł na zwiększanie jedności europejskiej Krzysztof Szczerski (fot. Prezydent RP/youtube.com)

Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przed spotkaniem z doradcami ds zagranicznych prezydentów państw współtworzących tę inicjatywę.

Na briefingu prasowym Szczerski przypomniał, że w lipcu w Polsce odbędzie się szczyt państw Trójmorza - inicjatywy, która dotyczy współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

"Inicjatywa Trójmorza to nowy pomysł na zwiększanie jedności i spójności europejskiej, to pomysł współpracy 12 państw między trzema morzami - Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym - trzema morzami środkowej Europy, bo tak definiujemy te trzy akweny (...), przez te trzy morza Europa Środkowa kontaktuje się ze światem, to są te trzy bramy na świat" - powiedział Szczerski.

Podkreślił, że inicjatywa Trójmorza, to również "inicjatywa na rzecz współpracy regionalnej w ramach Unii Europejskiej, w ramach państw członkowskich UE, wraz z UE przy wykorzystaniu UE, jej funduszy, projektów rozwojowych, po to, żeby zacieśniać współpracę regionalną, żeby łączyć państwa naszego regionu ze sobą, żeby jednocześnie łączyć nasz region z wszystkimi pozostałymi krajami europejskimi" - powiedział Szczerski.

Dodał, że czwartkowa dyskusja w gronie doradców prezydentów 12 państw należących do inicjatywy Trójmorza dotyczyć będzie przesłania lipcowego szczytu we Wrocławiu i jego organizacji.

"Tego, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać dyskusję, żeby wyszedł z tego spotkania dobry, wspólny, mocny, pozytywny komunikat o tym, że jako Europa Środkowa chcemy bardziej zjednoczonej Europy, chcemy europejskiej jedności poprzez także jedność infrastrukturalną, poprzez zasypywanie różnic rozwojowych" - powiedział Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ww 2017-05-04 15:17:05
    Trójmorze nie pomoże bracie mój póki na tronie siedzi ...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA