REKLAMA

Kukiz'15 maszerował w Kielcach. Formacja chce zmian w Konstytucji

  • Autor: PAP/GP
  • 04 maja 2016 07:45
Kukiz'15 maszerował w Kielcach. Formacja chce zmian w Konstytucji Działacze ruchu muzyka, Pawła Kukiza z transparentem nawołującym do zmian ustawy zasadniczej. (fot.:twitter.com/kukiz15)

Działacze oraz zwolennicy Kukiz’15 przeszli we wtorek (3 maja) przez centrum Kielc w manifestacji pod hasłem "Chcemy nowej konstytucji". Poseł Piotr Liroy-Marzec zwracał uwagę, że obecna ustawa zasadnicza nie spełnia swojej głównej roli - ochrony obywatela.

Marsz rozpoczął się pod pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu kolejowym, później uczestnicy przeszli głównym deptakiem miasta pod pomnik Henryka Sienkiewicza, gdzie odśpiewano hymn państwowy.

- Obywatel, który powinien być suwerenem nim nie jest (...) konstytucja jest po to aby chronić obywatela, a teraz tego nie robi - uzasadniał potrzebę zorganizowania marszu i walki o nową ustawę zasadniczą poseł Kukiz’15 Piotr Liroy-Marzec, który na marszu pojawił się ze swoją rodziną.

- Konstytucja powstała w czasach dość burzliwych, w sposób budzący kontrowersje bardzo duże i przede wszystkim nie powstała w konsultacji z obywatelami - twierdzi.

Zapytany podczas konferencji, na zakończenie marszu o swój komentarz do poniedziałkowej zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o potrzebie zmiany konstytucji wymienił swoje warunki jakie powinna cechować taka zmiana.

- Jeżeli pan prezes Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie nowej konstytucji to mam nadzieję, że mówił o takiej, którą stworzą obywatele, a nie takiej, którą stworzy po raz kolejny partia, tak jak to ma miejsce z ostatnimi zakusami partii rządzącej. Mówi się, że stworzymy nowe przepisy dla ludzi, tylko pytanie gdzie ci ludzie są, gdzie jest dyskusja z nimi, gdzie jest ich zdanie? - pytał.

Przeczytaj:Trzeciomajowy apel lidera KOD

Zdaniem posła Liroya-Marca, nowa konstytucja aby miała charakter "obywatelskiej", musi powstać z zaangażowaniem wielu różnych środowisk i być oparta na dyskusji z obywatelami. Wówczas w jego ocenie może ona służyć właściwie Polsce i Polakom.

W trakcie marszu skandowano różne hasła wymierzone zarówno przeciwko partii rządzącej jak i opozycji. Wzięło w nim udział kilkaset osób, które przedstawiały się głównie jako zwolennicy ugrupowania Kukiz’15 oraz popierający ideę zmiany ustawy zasadniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA