REKLAMA

Kukiz'15: Sektor finansów publicznych powinien ujawnić rejestrów umów cywilnoprawnych

  • Autor: PAP/AT
  • 17 marca 2017 11:42
Kukiz'15: Sektor finansów publicznych powinien ujawnić rejestrów umów cywilnoprawnych Jak podkreślił Tyszka, chodzi o większą jawność i przejrzystość finansową działania jednostek sektora publicznego (Stanisław Tyszka, fot.facebook)

Kukiz'15 przedstawił projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zakłada obowiązek upublicznienia rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.

• Kukiz'15 chce upublicznienia rejestrów umów przez jednostki sektora finansów publicznych.

• Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, rozszerza zasadę jawności finansów, zostanie złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

• Kukiz'15 podkreśla, że rejestr umów jest instytucją zapewniającą jawność finansów publicznych, znaną ustawodawstwom innych państw Europy.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) poinformował, że projekt jest już gotowy i w przyszłym tygodniu zostanie złożony.

Projekt - wyjaśnił Tyszka - rozszerza zasadę jawności finansów publicznych, poprzez nałożenie obowiązku publikacji rejestrów umów przez jednostki sektora finansów publicznych.

Należą do nich m.in. organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, jednostki budżetowe (np. Urzędy Skarbowe), samorządowe zakłady budżetowe (np. Miejskie Zakłady Komunikacji), agencje wykonawcze (np. Agencja Mienia Wojskowego), a także ZUS, KRUS, NFZ, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne oraz państwowe i samorządowe instytucje kultury (np. biblioteki publiczne).

Czytaj też: Stanisław Tyszka widzi obrotowe drzwi pomiędzy PO i PiS

Jak podkreślił Tyszka, chodzi o większą jawność i przejrzystość finansową działania jednostek sektora publicznego. "Umowy powinny być jawne z automatu" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Według wnioskodawców, w rejestrze umów powinno zamieszczać się informacje o umowach zawartych w każdej formie w szczególności: numer, datę i miejsce zawarcia umowy, okres obowiązywania umowy, oznaczenie stron, przedmiotu i wartości przedmiotu, informacje o źródłach i wysokości współfinansowania przedmiotu umowy, informacje o uzupełnieniu lub zmianie umowy, jak również odstąpieniu od niej lub jej wypowiedzeniu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzak 2017-03-17 20:33:14
    Tytuł to jest w jakim języku? Po naszemu?



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA